Gazeta Podatkowa nr 86 (1023) z dnia 28.10.2013
Praca w szczególnych warunkach wykonywana przez prowadzącego działalność gospodarczą a wcześniejsza emerytura
W październiku br. kończę 60 lat. Mam udokumentowane ponad 7 lat pracy świadczonej w oparciu o umowę o pracę w charakterze kierowcy autobusu (od 1973 r. do 1980 r.). Dodatkowo w okresie od 1980 r. do 1999 r., ponad 19 lat prowadząc własną działalność gospodarczą (tj. usługi transportowe w ruchu krajowym i międzynarodowym) byłem kierowcą ciężarówki. Nie zatrudniałem wówczas żadnego pracownika, usługi świadczyłem sam. Czy z racji wskazanego stażu pracy w warunkach szczególnych otrzymam wcześniejszą emeryturę?
NIE. Ubezpieczonemu urodzonemu po 31 grudnia 1948 r., pracującemu w warunkach szczególnych, prawo do wcześniejszej emerytury przysługuje po ukończeniu 60. roku życia, jeżeli w dniu 1 stycznia 1999 r. osiągnął:
- okres zatrudnienia w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze wymagany w przepisach dotychczasowych do nabycia prawa do wcześniejszej emerytury wynoszący co najmniej 15 lat,
- okres składkowy i nieskładkowy wynoszący 25 lat.
Ponadto emerytura przysługuje pod warunkiem nieprzystąpienia do otwartego funduszu emerytalnego albo złożenia wniosku o przekazanie środków zgromadzonych na rachunku w otwartym funduszu emerytalnym, za pośrednictwem ZUS, na dochody budżetu państwa.
Tak stanowi art. 184 ust. 1 i 2 ustawy emerytalnej.
Oceny pracy pod kątem zaliczenia jej jako wykonywanej w warunkach szczególnych dokonuje się w oparciu o rozporządzenie Rady Ministrów w sprawie wieku emerytalnego pracowników zatrudnionych w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze (Dz. U. z 1983 r. nr 8, poz. 43 ze zm.). Jak wynika z samej nazwy aktu prawnego, ma on zastosowanie do osób będących pracownikami. Za pracę w warunkach szczególnych wskazane rozporządzenie uznaje pracę wykonywaną stale i w pełnym wymiarze czasu pracy obowiązującym na danym stanowisku.
Zatem prawo do emerytury w obniżonym wieku przysługuje wyłącznie osobom, które wykonywały pracę "szczególną" w ramach zawartego stosunku pracy, o ile w dniu 1 stycznia 1999 r. udowodniły co najmniej 15 lat pracy w warunkach szczególnych.
Czytelnik udowodnił jedynie 7 lat takiej pracy. Osoba prowadząca działalność gospodarczą, mimo wykonywania pracy znajdującej się w wykazie prac w szczególnych warunkach, stanowiącym załącznik do wskazanego rozporządzenia, nie może skorzystać z przywileju wcześniejszego przejścia na emeryturę. Przy czym ustawodawca nie wymaga, aby osoba ubiegająca się o wcześniejszą emeryturę posiadała status pracownika w momencie ubiegania się o to świadczenie.
Z podanych przez Czytelnika informacji wynika, iż dopiero po osiągnięciu 67. roku życia będzie on mógł ubiegać się o emeryturę powszechną.
www.EmeryturyiRenty.pl - Emerytury:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.VademecumKadrowego.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|