Gazeta Podatkowa nr 76 (1013) z dnia 23.09.2013
Renta z tytułu wypadku w drodze do pracy
W sierpniu br. uległem wypadkowi wracając z pracy do domu. Był to wypadek komunikacyjny - zostałem potrącony na przejściu dla pieszych. Od dnia wypadku jestem cały czas pod opieką lekarzy specjalistów, którzy twierdzą, że nie powrócę szybko do zdrowia. Czy w takiej sytuacji mam szansę na uzyskanie renty? Jeżeli tak, to na jakich zasadach? Nadmieniam, że nie mam wielkiego dorobku, jeśli chodzi o mój przepracowany staż pracy, gdyż przepracowałem zaledwie 3 lata.
Prawo do renty z tytułu wypadku w drodze do pracy lub z pracy nie jest uzależnione od posiadania określonego okresu składkowego i nieskładkowego, tak jak ma to miejsce w przypadku renty z tytułu niezdolności do pracy.
Renta z tytułu niezdolności do pracy w związku z wypadkiem w drodze do pracy lub z pracy przysługuje ubezpieczonemu, który spełnił łącznie następujące warunki:
- jest niezdolny do pracy,
- jego niezdolność powstała w enumeratywnie wymienionych okresach składkowych i nieskładkowych albo nie później niż w ciągu 18 miesięcy od ich ustania.
Od 1 marca 2013 r. kwota najniższej renty z tytułu częściowej niezdolności do pracy wynosi 637,92 zł.
Od ubezpieczonego, którego niezdolność do pracy została spowodowana wypadkiem w drodze do pracy lub z pracy, nie jest wymagane spełnienie warunku dotyczącego udokumentowania odpowiedniego stażu pracy, tj. okresu składkowego i nieskładkowego.
Kwestie te reguluje art. 57 ust. 1 i art. 57a ustawy o emeryturach i rentach z FUS (Dz. U. z 2009 r. nr 153, poz. 1227 ze zm.), zwanej ustawą emerytalną.
Po spełnieniu przez Czytelnika warunków wskazanych w ustawie emerytalnej ma on szansę na uzyskanie renty w związku z wypadkiem w drodze z pracy do domu.
Warto wskazać, iż w stosunku do ubezpieczonych będących pracownikami, pracodawcy dokonują ustalenia okoliczności i przyczyn zaistniałego wypadku w karcie wypadku w drodze do pracy lub z pracy (art. 57b ust. 3 ustawy emerytalnej). Dokument ten należy załączyć do wniosku o rentę z tytułu niezdolności o pracy.
Oceny niezdolności do pracy, jej stopnia oraz ustalenie daty powstania, trwałości lub przewidywanego okresu tej niezdolności, związku przyczynowego niezdolności z określonymi okolicznościami dokonuje w formie orzeczenia lekarz orzecznik lub - w II instancji - komisja lekarska ZUS (art. 14 ust. 1 ustawy emerytalnej).
www.EmeryturyiRenty.pl - Renty:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.VademecumKadrowego.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|