Gazeta Podatkowa nr 82 (1227) z dnia 12.10.2015
Studia zaoczne a prawo do renty rodzinnej
Jestem uprawniony do renty rodzinnej po zmarłym ojcu. Obecnie mam 22 lata i rozpocząłem II rok studiów w systemie dziennym. Ze względów osobistych (choroba mamy, która wymaga stałej opieki) chciałbym się jednak przenieść na studia zaoczne. Czy zmiana systemu studiowania pozbawi mnie prawa do należnej mi renty?
NIE. Ustawodawca uzależnił prawo do renty rodzinnej dla dzieci zmarłego ubezpieczonego (emeryta lub rencisty), które ukończyły już 16 lat, m.in. od kontynuowania nauki w szkole. Po spełnieniu tego warunku świadczenie, co do zasady, przysługuje nie dłużej niż do ukończenia 25. roku życia. Stanowi o tym art. 68 ust. 1 pkt 2 ustawy emerytalnej, która jednak nie definiuje pojęcia nauki w szkole. Dlatego też kwestia ta niejednokrotnie była rozpatrywana przez sąd.
Obecnie, zgodnie z wyjaśnieniami ZUS dostępnymi na stronie internetowej tej instytucji (www.zus.pl), pod pojęciem nauki w szkole, dla celów uprawnień do renty rodzinnej, należy rozumieć naukę pobieraną w systemie dziennym, wieczorowym, zaocznym oraz eksternistycznym.
Czytelnik nie musi się zatem obawiać, że zmiana systemu nauczania (ze studiów dziennych na zaoczne) pozbawi go prawa do pobieranego świadczenia. Istotne jest bowiem to, że nadal będzie kontynuował naukę.
Warto dodać, iż innym rozwiązaniem może być skorzystanie przez zainteresowanego z urlopu dziekańskiego. W tym przypadku również zachowa uprawnienia do renty rodzinnej.
Pojęcie nauki w szkole w interpretacji Sądu Najwyższego Przez naukę w szkole, o której mowa w art. 68 ust. 1 pkt 2 ustawy emerytalnej, rozumie się naukę w szkołach podstawowych, gimnazjach i szkołach ponadgimnazjalnych (publicznych i niepublicznych), szkołach wyższych (państwowych i niepaństwowych), szkołach prowadzonych przez Kościół katolicki, a także pozaszkolnych formach kształcenia, dokształcania bądź doskonalenia zawodowego (np. w ramach różnego rodzaju kursów lub praktyk zawodowych). W grę wchodzą wszelkie formy kształcenia w systemie stacjonarnym, zaocznym, wieczorowym i korespondencyjnym. Renta rodzinna przysługuje również słuchaczom studiów doktoranckich i studiów podyplomowych. Co więcej, okres pobierania nauki, obejmuje nie tylko okres efektywnego uczestniczenia w zajęciach objętych programem nauczania, ale także m.in. okres wakacji, urlopu zdrowotnego dla ucznia szkoły średniej czy urlopu dziekańskiego dla studenta wyższej uczelni. Bez znaczenia pozostaje przyczyna wydłużenia czasu nauki czy studiowania. Z wyroku Sądu Najwyższego z dnia 13 maja 2014 r., sygn. akt I UK 414/13 |
www.EmeryturyiRenty.pl - Renty:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.VademecumKadrowego.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|