Gazeta Podatkowa nr 82 (1332) z dnia 13.10.2016
Prawo do renty rodzinnej niezależne od czasu trwania małżeństwa
Mój mąż, od wielu lat uprawniony do renty z tytułu niezdolności do pracy, zginął w wypadku samochodowym. Czy fakt, iż miało to miejsce zaledwie kilka dni po naszym ślubie, może być przeszkodą w uzyskaniu przeze mnie prawa do renty rodzinnej?
NIE. Dla celów nabycia uprawnień do renty rodzinnej bez znaczenia jest staż małżeński osoby ubiegającej się o to świadczenie i osoby, po której ono przysługuje. Istotny jest sam fakt bycia małżonkami w chwili śmierci osoby z ustalonym prawem do emerytury lub renty z tytułu niezdolności do pracy lub spełniającej warunki wymagane do uzyskania jednego z tych świadczeń.
Tak wynika z art. 67 ust. 1 pkt 3 ustawy o emeryturach i rentach z FUS (Dz. U. z 2016 r. poz. 887), zwanej ustawą emerytalną.
Renta rodzinna dla jednej osoby uprawnionej wynosi 85% świadczenia, które przysługiwałoby zmarłemu.
Warto jednak zaznaczyć, iż nie każda wdowa może liczyć na przyznanie prawa do renty rodzinnej po swoim mężu. W świetle art. 70 ust. 1 i 2 ustawy emerytalnej przysługuje ono bowiem wdowie, która:
- w chwili śmierci męża osiągnęła wiek 50 lat lub była niezdolna do pracy albo
- wychowuje co najmniej jedno z dzieci, wnuków lub rodzeństwa uprawnione do renty rodzinnej po zmarłym mężu, które nie osiągnęło 16 lat, a jeżeli kształci się w szkole - 18 lat życia, lub sprawuje pieczę nad dzieckiem całkowicie niezdolnym do pracy oraz do samodzielnej egzystencji lub całkowicie niezdolnym do pracy, uprawnionym do renty rodzinnej,
- osiągnęła wiek 50 lat lub stała się niezdolna do pracy po śmierci męża, nie później jednak niż w ciągu 5 lat od jego śmierci lub od zaprzestania wychowywania wymienionych osób.
Przy czym wdowa niespełniająca tych warunków, niemająca niezbędnych źródeł utrzymania, może (za sprawą art. 70 ust. 4 ustawy emerytalnej) skorzystać z prawa do okresowej renty rodzinnej. Przysługuje ona:
- przez okres jednego roku od chwili śmierci męża,
- w okresie uczestniczenia w zorganizowanym szkoleniu mającym na celu uzyskanie kwalifikacji do wykonywania pracy zarobkowej, nie dłużej jednak niż przez 2 lata od chwili śmierci męża.
W celu uzyskania prawa do renty rodzinnej po zmarłym mężu Czytelniczka powinna wystąpić do ZUS ze stosownym wnioskiem. Może on być złożony na formularzu ZUS Rp-2, dostępnym w serwisie www.druki.gofin.pl, w dziale Zasiłki i świadczenia >> Filary systemu emerytalnego.
www.EmeryturyiRenty.pl - Renty:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.VademecumKadrowego.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|