Gazeta Podatkowa nr 32 (1386) z dnia 20.04.2017
Renta rodzinna dla młodej wdowy
Miesiąc temu zmarł mój mąż. Ponieważ bardzo dobrze zarabiał, ja nie musiałam pracować. Obecnie mam niespełna 30 lat i praktycznie z dnia na dzień zostałam bez środków do życia. Ponieważ nigdy nie pracowałam, a swoją edukację przerwałam jeszcze przed maturą, trudno mi się odnaleźć na rynku pracy. Czy w tej sytuacji mogę liczyć na przyznanie prawa do renty rodzinnej? Dodam, że byliśmy bezdzietnym małżeństwem.
Wdowa ma prawo do renty rodzinnej, jeżeli:
- w chwili śmierci męża osiągnęła wiek 50 lat lub była niezdolna do pracy albo
- wychowuje co najmniej jedno z dzieci, wnuków lub rodzeństwa uprawnione do renty rodzinnej po zmarłym mężu, które nie osiągnęło 16 lat lub - gdy kształci się w szkole - 18 lat, albo sprawuje pieczę nad dzieckiem całkowicie niezdolnym do pracy oraz do samodzielnej egzystencji lub całkowicie niezdolnym do pracy, uprawnionym do renty rodzinnej.
Uprawnienia do renty daje również wdowie osiągnięcie wieku 50 lat lub powstanie niezdolności do pracy po śmierci męża, nie później jednak niż w ciągu 5 lat od jego śmierci lub od zaprzestania wychowywania wymienionych wyżej osób.
Stanowi o tym art. 70 ust. 1 i 2 ustawy o emeryturach i rentach z FUS (Dz. U. z 2016 r. poz. 887 ze zm.), zwanej ustawą emerytalną.
Z treści pytania wynika, że Czytelniczka nie spełnia tych kryteriów, a tym samym nie uzyska prawa do renty rodzinnej w tym podstawowym trybie. Ustawodawca w art. 70 ust. 4 ustawy emerytalnej przewidział jednak możliwość przyznania okresowej renty rodzinnej. Może ją otrzymać wdowa niemająca niezbędnych źródeł utrzymania. Przy czym, co należy podkreślić, świadczenie to przysługuje jedynie przez okres:
- jednego roku od chwili śmierci męża albo
- uczestniczenia w zorganizowanym szkoleniu mającym na celu uzyskanie kwalifikacji do wykonywania pracy zarobkowej, nie dłużej jednak niż przez 2 lata od chwili śmierci męża.
W celu uzyskania prawa do okresowej renty rodzinnej Czytelniczka powinna wystąpić do ZUS ze stosownym wnioskiem, załączając do niego dokumenty uzasadniające prawo do tego świadczenia, określone w § 11 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej w sprawie postępowania o świadczenia emerytalno-rentowe (Dz. U. z 2011 r. nr 237, poz. 1412) - patrz ramka.
Dokumentowanie prawa do renty rodzinnej dla wdowy Wdowa ubiegająca się o przyznanie renty rodzinnej po ubezpieczonym powinna dołączyć do wniosku dokumenty stwierdzające:
|
www.EmeryturyiRenty.pl - Renty:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.VademecumKadrowego.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|