Gazeta Podatkowa nr 76 (1430) z dnia 21.09.2017
Prawo do renty rodzinnej przy braku wspólności małżeńskiej
Kilka dni temu zmarł mój mąż. Podobnie jak ja był on uprawniony do emerytury. Ponieważ jego świadczenie było dużo wyższe od mojego, zamierzam ubiegać się o przyznanie renty rodzinnej. Czy będzie mi ona przysługiwała, jeżeli od ponad roku nie pozostawałam z mężem we wspólności małżeńskiej?
Renta rodzinna przysługuje uprawnionym członkom rodziny osoby, która w chwili śmierci miała ustalone prawo do emerytury lub renty z tytułu niezdolności do pracy lub spełniała warunki wymagane do uzyskania jednego z tych świadczeń.
Do uprawnionych członków rodziny zalicza się m.in. wdowę, która w chwili śmierci męża albo nie później niż w ciągu 5 lat od jego śmierci osiągnęła wiek 50 lat lub była/stała się niezdolna do pracy.
Stanowi o tym art. 65, art. 67 ust. 1 pkt 3 oraz art. 70 ust. 1 pkt 1 i ust. 2 ustawy emerytalnej.
Ustawodawca jednocześnie jednak zastrzegł, iż małżonka rozwiedziona lub wdowa, która do dnia śmierci męża nie pozostawała z nim we wspólności małżeńskiej, ma prawo do renty rodzinnej, jeżeli oprócz spełnienia podstawowych warunków uzyskania tego świadczenia miała w dniu śmierci męża prawo do alimentów z jego strony ustalone wyrokiem lub ugodą sądową (art. 70 ust. 3 ustawy emerytalnej).
Z treści pytania wynika, że Czytelniczka ma już ukończone 50 lat. Uzyska zatem prawo do renty rodzinnej, o ile w dniu śmierci męża miała prawo do alimentów z jego strony ustalone wyrokiem lub ugodą sądową.
Warto dodać, że małżonek (wdowa, wdowiec) zgłaszający wniosek o przyznanie renty rodzinnej (np. na formularzu ZUS Rp-2) powinien załączyć dokumenty stwierdzające:
- datę urodzenia i datę zgonu osoby, po której ma być przyznana renta rodzinna,
- zawarcie związku małżeńskiego.
Ponadto wymagane jest złożenie oświadczenia o istnieniu wspólności małżeńskiej (np. na formularzu ZUS-ER-OMR-01). Natomiast jeżeli w chwili śmierci małżonka nie istniała wspólność małżeńska należy do wniosku dołączyć dowody potwierdzające posiadanie prawa do alimentów, ustalonego wyrokiem lub ugodą sądową, ze strony małżonka, po którym ubiega się o przyznanie renty rodzinnej.
Kwestię tę reguluje § 11 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej w sprawie postępowania o świadczenia emerytalno-rentowe (Dz. U. z 2011 r. nr 237, poz. 1412).
Formularze ZUS Rp-2 i ZUS-ER-OMR-01 dostępne są w serwisie www.druki.gofin.pl w dziale Zasiłki i świadczenia.
www.EmeryturyiRenty.pl - Renty:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.VademecumKadrowego.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|