Gazeta Podatkowa nr 38 (975) z dnia 13.05.2013
Renta rodzinna dla wdowca po żonie emerytce
Pod koniec stycznia br. zmarła moja żona, uprawniona do emerytury. Jej świadczenie nie było wysokie, podobnie jak moje zarobki, ale razem jakoś radziliśmy sobie finansowo. Obecnie jednak ledwo wystarcza mi na opłacenie rachunków i dojazdy do pracy. Dowiedziałem się, że mogę ubiegać się o rentę rodzinną. Czy to prawda? Czy w celu przyznania prawa do tego świadczenia będę musiał zwolnić się z pracy?
Renta rodzinna to świadczenie z ubezpieczenia społecznego, które ziszcza się w momencie śmierci żywiciela. Krąg osób uprawnionych oraz warunki, jakie muszą spełnić poszczególne osoby do ustalenia prawa do renty rodzinnej, wymienione zostały w art. 65 - 74 ustawy o emeryturach i rentach z FUS (Dz. U. z 2009 r. nr 153, poz. 1227 ze zm.), zwanej ustawą emerytalną.
Renta rodzinna przysługuje uprawnionym członkom rodziny osoby, która w chwili śmierci miała ustalone prawo do emerytury lub renty z tytułu niezdolności do pracy lub spełniała warunki wymagane do uzyskania jednego z tych świadczeń. Ustawodawca w szeroko pojętym interesie osób, które utraciły najbliższego członka rodziny, a zarazem żywiciela, określił kryteria, jakie musi spełnić osoba ubiegająca się o rentę rodzinną. I tak przykładowo renta rodzinna przysługuje wdowcowi, jeśli w chwili śmierci żony, bądź też w okresie nie dłuższym niż 5 lat od jej śmierci, ukończył 50 lat życia lub stał się niezdolny do pracy.
Dla jednej osoby uprawnionej renta rodzinna wynosi 85% świadczenia, które przysługiwałoby zmarłemu.
Rentę rodzinną wypłaca się od dnia śmierci nawet, gdy wniosek o świadczenie zostanie złożony w miesiącu przypadającym bezpośrednio po miesiącu, w którym nastąpiła śmierć. Złożenie wniosku w kolejnych miesiącach gwarantuje jedynie wypłatę tego świadczenia poczynając od pierwszego dnia miesiąca, w którym wniosek zostanie złożony.
Ustawodawca dla ustalenia prawa do renty rodzinnej nie wymaga konieczności rozwiązania stosunku pracy. Niemniej jednak, jako świadczenie z ubezpieczenia społecznego podlega ogólnym zasadom rozliczania z tytułu osiągania przychodu powodującego zmniejszenie wysokości lub zawieszenie prawa do świadczenia. Pracując można więc pobierać rentę rodzinną.
Zakładając, że wdowiec ukończył 50 lat, renta rodzinna jak najbardziej będzie mu przysługiwała bez konieczności zwalniania się z pracy. Warto jednak pospieszyć się ze złożeniem wniosku o świadczenie, bowiem zwłoka działa na niekorzyść ubezpieczonego. Złożenie wniosku obecnie, czyli w maju 2013 r., gwarantuje wypłatę świadczenia poczynając od 1 maja 2013 r., zaś złożenie wniosku w czerwcu 2013 r. pozbawi ubezpieczonego prawa do renty rodzinnej za miesiące od stycznia do maja 2013 r.
www.EmeryturyiRenty.pl - Renty:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.VademecumKadrowego.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|