Gazeta Podatkowa nr 54 (991) z dnia 8.07.2013
Niezdolność do pracy a prawo do renty socjalnej
Mój syn mając 19 lat został potrącony przez samochód. Mimo długotrwałego leczenia i rehabilitacji nie może chodzić. Ma też problemy neurologiczne. Lekarz powiedział mi, że na dzień dzisiejszy syn jest niezdolny do pracy. Czy w tej sytuacji, biorąc pod uwagę, iż wcześniej również nigdzie nie pracował, ma szansę na uzyskanie jakiegokolwiek świadczenia z ZUS?
Osoby młode, które z różnych powodów, przed rozpoczęciem kariery zawodowej w trakcie kształcenia, utraciły zdolność do zarobkowania, mogą liczyć na finansowaną z budżetu państwa, a wypłacaną przez ZUS, rentę socjalną. Aktem prawnym regulującym kwestie związane z zasadami, trybem przyznawania oraz wypłatą tego świadczenia jest ustawa o rencie socjalnej (Dz. U. z 2003 r. nr 135, poz. 1268 ze zm.).
W myśl art. 2 pkt 1 oraz art. 4 ust. 1 tej ustawy świadczenie przysługuje przede wszystkim osobie pełnoletniej, m.in. posiadającej obywatelstwo polskie, zamieszkującej i przebywającej na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, a ponadto całkowicie niezdolnej do pracy z powodu naruszenia sprawności organizmu, które powstało:
- przed ukończeniem 18. roku życia,
- w trakcie nauki w szkole lub szkole wyższej - przed ukończeniem 25. roku życia,
- w trakcie studiów doktoranckich lub aspirantury naukowej.
Jak wynika z powyższego, to naruszenie sprawności organizmu, dla ustalenia prawa do świadczenia, musi powstać w jednym z ww. okresów. Oznacza to, że musi być ono potwierdzone dokumentacją medyczną pochodzącą ze wskazanego okresu. Ustawodawca nie określił zaś, kiedy musi powstać całkowita niezdolność do pracy.
Prawo do renty socjalnej, jako świadczenie powiązane z istnieniem całkowitej niezdolności do pracy, może być przyznane na stałe lub na wskazany w orzeczeniu lekarza orzecznika bądź komisji lekarskiej okres.
Ponieważ prawo do świadczenia nie jest uzależnione od przebytych okresów ubezpieczenia, ustawodawca określił wysokość renty socjalnej na poziomie 84% kwoty najniższej renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy.
Z dniem 1 marca 2013 r. renta socjalna wynosi 698,17 zł i w przyszłości, we wskazanych przez ustawodawcę terminach, będzie podlegała waloryzacji na zasadach i w trybie określonym dla emerytur i rent z FUS.
Zakładając, że syn Czytelniczki w chwili nieszczęśliwego zdarzenia kształcił się, po spełnieniu wskazanych w ustawie warunków może nabyć prawo do renty socjalnej.
www.EmeryturyiRenty.pl - Renty:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.VademecumKadrowego.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|