Gazeta Podatkowa nr 57 (994) z dnia 18.07.2013
Renta na okres dłuższy niż 5 lat
Pobieram rentę z tytułu częściowej niezdolności do pracy. Świadczenie to zostało mi przyznane po raz kolejny na okres dwóch lat. Mój stan zdrowia ulega ciągłemu pogorszeniu. Czy nie jest możliwe, bym dostał rentę na stałe?
Renta z tytułu niezdolności do pracy jest wypłacana, jeżeli osoba o nią się ubiegająca jest m.in. co najmniej częściowo niezdolna do pracy. Oceny niezdolności do pracy, jej stopnia oraz ustalenia trwałości lub przewidywanego okresu niezdolności do pracy dokonuje w formie orzeczenia lekarz orzecznik ZUS, a w II instancji komisja lekarska. Tak stanowi art. 14 ust. 1 pkt 2 ustawy emerytalnej.
Przy ocenie stopnia i przewidywanego okresu niezdolności do pracy oraz rokowania co do odzyskania zdolności do pracy uwzględnia się aspekt medyczny i zawodowy (art. 13 ust. 1 ustawy emerytalnej). Ustawodawca zastrzegł, iż niezdolność do pracy orzeka się na okres nie dłuższy niż 5 lat. Jeżeli jednak według wiedzy medycznej nie ma rokowań co do odzyskania zdolności do pracy przed upływem tego okresu, wówczas niezdolność orzeka się na okres dłuższy niż 5 lat.
Jak więc wynika z przedstawionego stanu prawnego poruszanego zagadnienia, niezdolność do pracy może być orzeczona na okres dłuższy aniżeli 5 lat, jak również na trwałe. Może to jednak nastąpić tylko wówczas, gdy według wiedzy medycznej można jednoznacznie stwierdzić, iż rokowania odzyskania zdolności do pracy nie istnieją.
Z tytułu orzeczonej w toku badania np. częściowej niezdolności do pracy może przysługiwać odpowiednio renta okresowa bądź stała.
www.EmeryturyiRenty.pl - Renty:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.VademecumKadrowego.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|