Ubezpieczenia i Prawo Pracy nr 16 (346) z dnia 10.08.2013
Wypłata renty rodzinnej przez okres wakacji dotyczy również dziecka, które ukończyło naukę
1) Córka pracownicy pobiera rentę rodzinną po ojcu. W kwietniu br. ukończyła liceum ogólnokształcące, a w maju br. zdała maturę. Od października br. planuje podjąć naukę na studiach. Czy przez okres wakacji będzie jej przysługiwała renta rodzinna?
Tak, renta rodzinna przysługuje nie tylko w czasie roku szkolnego lub akademickiego, ale także w okresie wakacji.
Dzieci mają prawo do renty rodzinnej:
- do ukończenia 16 roku życia, bez względu na to czy się uczą,
- po ukończeniu 16 roku życia, nie dłużej jednak niż do 25 lat, pod warunkiem nauki w szkole,
- bez względu na wiek, jeżeli stały się całkowicie niezdolne do pracy (i samodzielnej egzystencji) przed 16 rokiem życia albo w czasie nauki w szkole przed osiągnięciem 25 lat.
W przypadku osiągnięcia przez dziecko wieku 25 lat na ostatnim roku studiów w szkole wyższej, prawo do renty rodzinnej przedłuża się do ukończenia tego roku studiów.
Renta rodzinna jest przyznawana i wypłacana na okres roku szkolnego lub akademickiego, łącznie z okresem wakacji, a więc na okres do końca sierpnia lub września danego roku. Jeżeli w sierpniu lub we wrześniu zostanie przedłożony wniosek o dalszą wypłatę renty rodzinnej wraz z zaświadczeniem szkolnym o kontynuowaniu nauki, renta jest wypłacana bez przerwy. Zasada ta ma zastosowanie również do dzieci kończących szkołę i podejmujących naukę w następnej.
Absolwentom szkół ponadgimnazjalnych, którzy zgodnie z programowym tokiem nauczania kończą naukę wcześniej w związku z przystąpieniem do egzaminu dojrzałości i otrzymują świadectwo ukończenia szkoły nadal przysługuje renta rodzinna. W tym przypadku ZUS kontynuuje wypłatę przez okres wakacji, tj. do zakończenia roku szkolnego w dniu 31 sierpnia, a w przypadku podjęcia nauki w szkole wyższej, do 30 września.
Osoba zainteresowana po ukończeniu nauki w szkole ponadgimnazjalnej, bez względu na fakt czy przystąpiła do egzaminu maturalnego, ma prawo do renty rodzinnej przez okres wakacji letnich.
W przypadku osób kończących naukę w szkole ponadgimnazjalnej, wypłata renty rodzinnej kontynuowana jest do 31 sierpnia na podstawie zaświadczenia ze szkoły, którą ukończyły. Natomiast w celu wypłaty renty za wrzesień, tj. do czasu podjęcia nauki w szkole wyższej, należy przedłożyć oświadczenie o przyjęciu na studia wyższe. Następnie w październiku wymagane jest przedstawienie zaświadczenia wystawionego przez uczelnię potwierdzającego rozpoczęcie nauki.
Przykład |
Zgodnie z zaświadczeniem wystawionym przez liceum ogólnokształcące, osoba uprawniona do renty rodzinnej była uczniem klasy trzeciej w roku szkolnym 2012/2013. Naukę w szkole ukończyła w dniu 26 kwietnia 2013 r., a w maju 2013 r. przystąpiła do egzaminu dojrzałości. ZUS będzie kontynuował wypłatę renty rodzinnej do 31 sierpnia 2013 r. Jeżeli osoba uprawniona do renty rodzinnej zostanie przyjęta na studia wyższe, wówczas wypłata zostanie przedłużona do 30 września 2013 r., a po przedstawieniu zaświadczenia z uczelni na dalszy okres.
2) Czy ZUS wymaga składania co roku zaświadczenia lub oświadczenia o kontynuowaniu nauki?
Nie. W przypadku dzieci, które ukończyły 16 lat renta rodzinna przysługuje przez cały okres pobierania nauki. Dokumentem potwierdzającym kontynuowanie nauki jest zaświadczenie wystawione przez szkołę lub uczelnię. Renta jest wypłacana przez okres wskazany w tym zaświadczeniu. Jeżeli zaświadczenie potwierdza naukę tylko w danym roku szkolnym lub akademickim, to renta jest wypłacana tylko przez ten rok (łącznie z wakacjami). Jeżeli natomiast w zaświadczeniu została zawarta informacja o planowanym ukończeniu nauki (nawet z wyprzedzeniem o kilka lat), wówczas ZUS wypłaca rentę przez cały ten okres. Należy jednak zaznaczyć, że zasadność wypłaty renty rodzinnej może podlegać okresowej kontroli ZUS. Oznacza to, że ZUS może zażądać przedstawienia zaświadczenia o kontynuowaniu nauki w trakcie pobierania renty.
Zwracamy uwagę! Osoby, które przedstawiły zaświadczenie szkolne tylko na dany rok szkolny lub akademicki, aby nie utracić prawa do wypłaty renty zaraz po wakacjach, powinny przedstawić kolejne zaświadczenie (na kolejny rok) najpóźniej w pierwszym miesiącu po zakończeniu wakacji, czyli uczniowie we wrześniu, a studenci w październiku. Jeżeli nie uczynią tego w tym terminie, wznowienie renty nastąpi od miesiąca zgłoszenia wniosku o wznowienie. Tak stanowi art. 135 ust. 1 ustawy emerytalnej.
www.EmeryturyiRenty.pl - Renty:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.VademecumKadrowego.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|