Ubezpieczenia i Prawo Pracy nr 20 (350) z dnia 10.10.2013
Renta socjalna dla niepełnosprawnego dziecka
Czy syn pracownicy będący osobą niepełnosprawną od urodzenia, niepobierający żadnych świadczeń, może ubiegać się w ZUS o rentę socjalną?
Tak, jeżeli jest całkowicie niezdolny do pracy i ukończył 18 lat.
Zgodnie z art. 4 ustawy z dnia 27 czerwca 2003 r. o rencie socjalnej (Dz. U. z 2013 r. poz. 982) renta socjalna przysługuje osobie pełnoletniej całkowicie niezdolnej do pracy z powodu naruszenia sprawności organizmu, które powstało:
- przed ukończeniem 18. roku życia,
- w trakcie nauki w szkole lub w szkole wyższej - przed ukończeniem 25. roku życia,
- w trakcie studiów doktoranckich lub aspirantury naukowej.
Przy tym nie ma znaczenia czy całkowita niezdolność do pracy została orzeczona w ww. okresach, czy też później.
Ważne: O przyznaniu renty socjalnej decyduje orzeczenie (bez względu na datę jego wydania), z którego wynika całkowita niezdolność do pracy spowodowana naruszeniem sprawności organizmu powstałym przed ukończeniem 18. roku życia (odpowiednio 25. roku życia albo w trakcie studiów doktoranckich lub aspirantury naukowej). |
Renta socjalna jest świadczeniem, którego przyznanie jest uzależnione od zamieszkiwania osoby uprawnionej na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej (RP). Prawo do tej renty przysługuje: osobom posiadającym obywatelstwo polskie, zamieszkującym i przebywającym na terytorium RP; cudzoziemcom zamieszkującym i przebywającym na terytorium RP m.in. na podstawie zezwolenia na osiedlenie się lub w związku z uzyskaniem w RP statusu uchodźcy; obywatelom państw członkowskich Unii Europejskiej mającym miejsce zamieszkania i przebywającym na terytorium RP, posiadającym prawo pobytu lub prawo stałego pobytu, jeżeli umowy międzynarodowe nie stanowią inaczej.
Zwracamy uwagę! Od 11 lipca br. osoby posiadające obywatelstwo polskie nie muszą spełnić wymogu przebywania na terytorium RP, a tym samym renta socjalna przysługuje także osobom zamieszkującym w Polsce, które przebywają czasowo za granicą np. w celu nauki, pobytu u rodziny (por. wyrok TK z dnia 25 czerwca 2013 r. opublikowany w Dz. U. poz. 804).
Prawo do renty socjalnej ustalane jest na podstawie orzeczenia o całkowitej niezdolności do pracy wydanego przez lekarza orzecznika ZUS lub komisję lekarską.
Renta socjalna nie przysługuje m.in. osobie, która:
- ma ustalone prawo do renty rodzinnej w wysokości przekraczającej 200% kwoty najniższej renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy; w razie zbiegu prawa do renty socjalnej z rentą rodzinną, kwota renty socjalnej ulega obniżeniu tak, aby wraz z rentą rodzinną nie przekraczały 200% najniższej renty (renta socjalna nie może być przy tym niższa niż 10% najniższej renty),
- jest tymczasowo aresztowana albo odbywa karę pozbawienia wolności.
Renta socjalna przyznawana jest w stałej wysokości, wynoszącej 84% kwoty najniższej renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy (aktualnie wynosi 698,17 zł).
www.EmeryturyiRenty.pl - Renty:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.VademecumKadrowego.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|