Ubezpieczenia i Prawo Pracy nr 22 (352) z dnia 10.11.2013
Renta rodzinna dla rodziców
Czy rodzice, z którymi przed śmiercią zamieszkiwał pracownik, mogą ubiegać się o rentę rodzinną? Jeśli tak, to w jakiej wysokości renta będzie wypłacana?
Rodzice mogą otrzymać rentę rodzinna po zmarłym dziecku, jeżeli spełniają warunki określone w ustawie emerytalnej.
Renta rodzinna przysługuje uprawnionym członkom rodziny osoby, która w chwili śmierci miała ustalone prawo do emerytury lub renty z tytułu niezdolności do pracy albo spełniała warunki wymagane do uzyskania jednego z tych świadczeń. Przy ocenie prawa do renty przyjmuje się, że osoba zmarła była całkowicie niezdolna do pracy.
Renta rodzinna przysługuje także uprawnionym członkom rodziny osoby, która w chwili śmierci pobierała zasiłek przedemerytalny, świadczenie przedemerytalne lub nauczycielskie świadczenie kompensacyjne. W takim przypadku przyjmuje się, że osoba zmarła spełniała warunki do uzyskania renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy.
Do członków rodziny, uprawnionych do renty należą m.in. rodzice (także macocha, ojczym i osoby przysposabiające).
W myśl art. 71 ustawy emerytalnej, rodzice mają prawo do renty rodzinnej, jeśli pracownik (emeryt lub rencista) bezpośrednio przed śmiercią przyczyniał się do ich utrzymania oraz:
- w chwili jego śmierci osiągnęli wiek 50 lat albo byli niezdolni do pracy, lub
- wychowują co najmniej jedno z dzieci uprawnione do renty rodzinnej po zmarłym, które nie osiągnęło 16 lat, a jeżeli kształci się w szkole - 18 lat lub sprawują pieczę nad dzieckiem całkowicie niezdolnym do pracy oraz do samodzielnej egzystencji lub całkowicie niezdolnym do pracy uprawnionym do renty rodzinnej, albo
- osiągnęli wiek 50 lat lub stali się niezdolni do pracy po śmierci pracownika nie później jednak niż w ciągu 5 lat od jego śmierci lub od zaprzestania wychowywania ww. dzieci.
Ważne: Wszystkim uprawnionym członkom rodziny przysługuje jedna łączna renta rodzinna, która podlega podziałowi na równe części między uprawnionych. |
Rodzic ubiegający się o przyznanie renty rodzinnej po zmarłym dziecku powinien udowodnić, że pozostawał na utrzymaniu dziecka - choćby częściowo, np. zmarłe dziecko było zobowiązane wyrokiem sądu do płacenia alimentów na rzecz rodziców lub faktycznie udzielało pomocy nie będąc zobowiązanym do ich alimentowania. Przy czym istotna jest wysokość przychodu zmarłego pozwalającego na ocenę, czy przyczynianie się do utrzymania rodziców było możliwe.
W sytuacji, gdy do renty rodzinnej uprawniona jest jedna osoba, to wynosi ona 85% świadczenia, które przysługiwałoby zmarłemu, a przy dwóch osobach uprawnionych - 90% (art. 73 ust. 1 pkt 2 ustawy emerytalnej). Za kwotę świadczenia, które przysługiwałoby zmarłemu, uważa się kwotę emerytury lub renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy.
Zwracamy uwagę! Pracodawca obowiązany jest poinformować bezzwłocznie, po śmierci pracownika, pozostałej po nim rodziny o warunkach uzyskania renty rodzinnej, przygotować wniosek o rentę i przedłożyć go organowi rentowemu (art. 125 ust. 1 pkt 5 ustawy emerytalnej).
www.EmeryturyiRenty.pl - Renty:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.VademecumKadrowego.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|