Ubezpieczenia i Prawo Pracy nr 8 (362) z dnia 10.04.2014
Renta rodzinna dla wdowy po ponownym zawarciu związku małżeńskiego
1) We wrześniu 2011 r. zmarł mąż naszej pracownicy. Obecnie ukończyła ona 50 lat i zamierza ubiegać się o rentę rodzinną. Czy przysługuje jej prawo do renty rodzinnej?
Pracownicy będzie przysługiwało prawo do renty rodzinnej, jeśli zmarły mąż miał w chwili śmierci ustalone prawo do emerytury lub renty z tytułu niezdolności do pracy albo spełniał warunki wymagane do uzyskania jednego z tych świadczeń. Prawo do renty rodzinnej może być przyznane także po śmierci osoby, która pobierała zasiłek lub świadczenie przedemerytalne albo nauczycielskie świadczenie kompensacyjne - przyjmuje się, że osoba zmarła spełniała warunki do uzyskania renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy.
Powyższe wynika z art. 65 i 66 ustawy emerytalnej.
Wdowa (lub wdowiec) jest uprawniona do renty rodzinnej, zgodnie z art. 70 ustawy emerytalnej, jeżeli:
- w chwili śmierci męża (żony) osiągnęła wiek 50 lat lub była niezdolna do pracy albo
- wychowuje co najmniej jedno z dzieci, wnuków lub rodzeństwa uprawnione do renty rodzinnej po zmarłym mężu, które nie osiągnęło 16 lat, a jeżeli kształci się w szkole - 18 lat, lub jeżeli sprawuje pieczę nad dzieckiem całkowicie niezdolnym do pracy oraz do samodzielnej egzystencji lub całkowicie niezdolnym do pracy, uprawnionym do renty rodzinnej.
O rentę rodzinną może ubiegać się również wdowa, która osiągnęła wiek 50 lat (lub stała się niezdolna do pracy) po śmierci męża, nie później jednak niż w ciągu 5 lat od jego śmierci lub od zaprzestania wychowywania osób, o których mowa wyżej.
Pracownica, o której mowa w pytaniu, spełniła warunek dotyczący osiągnięcia wieku 50 lat w ciągu 5 lat od śmierci męża, zatem może ubiegać się o rentę rodzinną po zmarłym mężu. W związku z tym, że nadal pozostaje ona w stosunku pracy wyjaśniamy, że przyznana przez ZUS renta rodzinna może zostać zmniejszona lub zawieszona w zależności od wysokości uzyskiwanych przychodów z pracy zarobkowej. Dlatego też zarówno pracownica pobierająca rentę rodzinną, jak też jej pracodawca, będą zobowiązani poinformować ZUS o wysokości uzyskiwanego przez pracownicę przychodu, a po upływie roku kalendarzowego - w terminie do końca lutego - o wysokości przychodu uzyskanego w poprzednim roku kalendarzowym (odpowiednio za okres pobierania renty rodzinnej, jeśli renta została przyznana w trakcie roku kalendarzowego).
2) Czy ponowne wyjście za mąż pracownicy, o której mowa w pierwszym pytaniu, będzie miało wpływ na prawo do renty rodzinnej po pierwszym mężu?
Przepisy ustawy emerytalnej nie przewidują utraty prawa do renty rodzinnej w razie ponownego zawarcia związku małżeńskiego przez osobę pobierającą rentę rodzinną po zmarłym współmałżonku. Jeżeli więc pracownica złoży wniosek i zostanie jej przyznane prawo do tego świadczenia, to zawarcie związku małżeńskiego pozostanie bez wpływu na jej uprawnienia. Gdyby jednak zawarła związek małżeński wcześniej (przed ustaleniem prawa do renty), to nie przysługiwałoby jej prawo do tego świadczenia, ponieważ w chwili składania wniosku nie posiadałaby statusu wdowy.
www.EmeryturyiRenty.pl - Renty:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.VademecumKadrowego.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
- Elektroniczna dokumentacja księgowa dla przedsiębiorców płacących PIT - obowiązkowa od 2026 r.
- Opublikowano rozporządzenie w sprawie zwolnienia z obowiązku wysyłki za 2025 r. JPK_SR_PD
- Projekt stanowiska w sprawie klasyfikacji obciążeń publicznoprawnych oraz identyfikacji tych, które są związane z obrotem
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|