Gazeta Podatkowa nr 43 (1084) z dnia 29.05.2014
Renta socjalna bez wypracowanego stażu
Moja córka od 16. roku życia ma problemy ze zdrowiem, uczęszcza w związku z tym na wszystkie możliwe rehabilitacje. Lekarze twierdzą, że nie odzyska ona w pełni zdolności do pracy. Bezpośrednio po ukończeniu szkoły średniej rozpoczynała już dwukrotnie pracę, ale zwykle po dwóch miesiącach okazywało się, że nie jest w stanie jej wykonywać. Czy jest jakieś świadczenie dla takich osób, które nie mogą pracować z powodów zdrowotnych mających swój początek w latach szkolnych?
TAK. Świadczeniem, o które pyta Czytelniczka, jest renta socjalna.
Przysługuje ona osobie pełnoletniej całkowicie niezdolnej do pracy z powodu naruszenia sprawności organizmu, które powstało:
- przed ukończeniem 18. roku życia,
- w trakcie nauki w szkole lub w szkole wyższej - przed ukończeniem 25. roku życia,
- w trakcie studiów doktoranckich lub aspirantury naukowej.
Tak stanowi art. 4 ust. 1 ustawy o rencie socjalnej (Dz. U. z 2013 r. poz. 982 ze zm.). Jak wynika z przytoczonej normy prawnej ustawodawca nie określił, kiedy ma powstać całkowita niezdolność do pracy. Sprecyzował natomiast, że w jednym ze wskazanych okresów musi powstać naruszenie sprawności organizmu powodujące w rezultacie całkowitą niezdolność. Dla udowodnienia tej okoliczności Czytelniczka powinna więc przedłożyć dokumentację medyczną dotyczącą córki z lat szkolnych.
Zasady oraz tryb związany z ustalaniem całkowitej niezdolności do pracy są analogiczne jak np. przy rencie z tytułu niezdolności do pracy. Oceny niezdolności do pracy, jej stopnia oraz ustalenia daty powstania niezdolności do pracy, trwałości lub przewidywanego okresu niezdolności dokonuje w formie orzeczenia lekarz orzecznik ZUS, będący jednocześnie I instancją. Środek zaskarżenia w postaci sprzeciwu albo zarzutu wadliwości od wskazanego orzeczenia w II instancji rozpoznaje komisja lekarska.
Renta socjalna wynosi 84% kwoty najniższej renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy.
Od 1 marca 2014 r. renta socjalna wynosi 709,34 zł miesięcznie, tj. 84% × 844,45 zł. Prawo do niej zależy wyłącznie od istnienia całkowitej niezdolności do pracy spowodowanej naruszeniem sprawności organizmu powstałym we wskazanych okresach. Może być przyznane na stałe lub na okres wskazany w orzeczeniu lekarza orzecznika bądź komisji lekarskiej. Prawo do tej renty nie jest uzależnione od przebytych okresów ubezpieczenia.
www.EmeryturyiRenty.pl - Renty:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.VademecumKadrowego.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|