Ubezpieczenia i Prawo Pracy nr 15 (369) z dnia 1.08.2014
Wyrównanie renty z tytułu niezdolności do pracy przyznanej po wyroku sądu
ZUS odmówił pracownikowi prawa do renty z tytułu niezdolności do pracy uznając, że nie posiada on wymaganego okresu składkowego i nieskładkowego. Jedno za świadectw pracy nie posiadało pieczątki imiennej wystawiającego (podpis został złożony na pieczątce firmowej), wobec czego nie uwzględnił tego okresu pracy w stażu ubezpieczeniowym. Pracodawca, który wystawił kwestionowane świadectwo uległ likwidacji, dlatego też pracownik nie ma możliwości uzupełnienia świadectwa. Czy w razie wygrania sprawy przed sądem otrzyma od ZUS wyrównanie świadczenia?
Tak. Zgodnie z art. 129 ust. 1 ustawy emerytalnej świadczenia wypłaca się poczynając od dnia powstania prawa do tych świadczeń, nie wcześniej jednak niż od miesiąca, w którym zgłoszono wniosek lub wydano decyzję z urzędu (z uwzględnieniem ust. 2, który nie ma zastosowania w omawianym przypadku). W sytuacji, gdy odmowa lub przyznanie niższego świadczenia były następstwem błędu ZUS, to zainteresowany może otrzymać wyrównanie świadczenia za okres 3 lat poprzedzających bezpośrednio miesiąc zgłoszenia wniosku (art. 133 ust. 1 pkt 2 ustawy emerytalnej).
Jeśli chodzi o kryterium błędu ZUS, to Sąd Najwyższy w wyroku z dnia 17 marca 2011 r. (sygn. akt I UK 332/10) wskazywał, że: "(...) Zawarte w art. 133 ust. 1 pkt 2 ustawy z 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych określenie »błąd organu rentowego« obejmuje sytuacje, w których organ rentowy miał podstawy do przyznania świadczenia, lecz z przyczyn leżących po jego stronie tego nie uczynił. Za takie przyczyny można uznać wszelkie zaniedbania tego organu, każdą obiektywną wadliwość decyzji, niezależnie od tego czy jest ona skutkiem zaniedbania, pomyłki, celowego działania organu rentowego, czy też rezultatem niewłaściwych działań pracodawców albo wadliwej techniki legislacyjnej i w konsekwencji niejednoznaczności stanowionych przepisów. Oznacza to, że przedmiotowe pojęcie obejmuje również niedopełnienie obowiązku działania z urzędu na korzyść osób uprawnionych do świadczeń emerytalno-rentowych. (...)".
Nie stanowi błędu ZUS wydanie decyzji w oparciu o złożony przez zainteresowanego dokument zawierający dane, których osoba ta nie kwestionuje i nie zgłasza dowodów przeciwnych, w przypadku późniejszego ujawnienia, że dane te są nieprawdziwe (por. wyrok SN z dnia 5 marca 2003 r., sygn. akt II UK 384/02, OSNP 2004/8/145). Nie można też obciążyć decyzji ZUS błędem w sytuacji niewzruszenia prawomocnego wyroku sądu oddalającego od niej odwołanie (por. wyrok SN z dnia 19 czerwca 1998 r., sygn. akt II UKN 99/98, OSNP 1999/12/407). W takich sytuacjach zainteresowany nie nabyłby prawa do wyrównania świadczenia.
www.EmeryturyiRenty.pl - Renty:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.VademecumKadrowego.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|