Ubezpieczenia i Prawo Pracy nr 19 (373) z dnia 1.10.2014
Renta socjalna także dla czasowo przebywających poza granicami Polski
W Dzienniku Ustaw z dnia 3 września 2014 r., pod poz. 1175 została opublikowana ustawa z dnia 25 lipca 2014 r. o zmianie ustawy o rencie socjalnej i ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. Nowela ustawy realizuje wyrok Trybunału Konstytucyjnego z dnia 25 czerwca 2013 r., sygn. akt P 11/12 (Dz. U. poz. 804), który orzekł o niezgodności art. 2 pkt 1 ustawy z dnia 27 czerwca 2003 r. o rencie socjalnej (Dz. U. z 2013 r. poz. 982 ze zm.) w zakresie, w jakim uzależnia przyznanie i realizację prawa do renty socjalnej od wymogu przebywania na terytorium Polski z przepisami Konstytucji RP. Wyrok Trybunału wszedł w życie z dniem 11 lipca 2013 r. Zgodnie z art. 2 pkt 1 ustawy o rencie socjalnej w brzmieniu obowiązującym do 10 lipca 2013 r., jedną z przesłanek nabycia prawa do renty socjalnej i możliwości ubiegania się o to świadczenie był wymóg zamieszkiwania i przebywania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Osoba opuszczająca terytorium naszego kraju, bez względu na cel wyjazdu, traciła jednocześnie uprawnienie do renty socjalnej.
Obecnie znowelizowane przepisy ustawy o rencie socjalnej umożliwiają obywatelom polskim i cudzoziemcom oraz ich rodzinom pobieranie renty socjalnej, mimo czasowego przebywania poza granicami Polski. W myśl zmienionego art. 2 ust. 1 ustawy o rencie socjalnej, prawo do tego świadczenia przysługuje nie tylko osobom posiadającym obywatelstwo polskie zamieszkującym w Polsce, ale również:
- cudzoziemcom zamieszkującym na terytorium Polski na podstawie zezwolenia na pobyt stały, zezwolenia na pobyt rezydenta długoterminowego Unii Europejskiej oraz zezwolenia na pobyt czasowy lub w związku z uzyskaniem w Polsce statusu uchodźcy albo ochrony uzupełniającej,
- cudzoziemcom posiadającym kartę pobytu z adnotacją "dostęp do rynku pracy",
- mającym miejsce zamieszkania na terytorium Polski obywatelom państw członkowskich Unii Europejskiej, państw członkowskich Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu (EFTA) - stron umowy o Europejskim Obszarze Gospodarczym lub Konfederacji Szwajcarskiej oraz członkom ich rodzin, posiadającym prawo pobytu lub prawo stałego pobytu na terytorium Polski.
Przepisy ww. ustawy zmieniły także brzmienie art. 10 ustawy o rencie socjalnej, na mocy którego zostało doprecyzowane, że prawo do renty socjalnej ulega zawieszeniu również w razie osiągania przychodów za granicą (przekraczających określony limit). Przy ustalaniu równowartości w polskich złotych kwoty przychodu wyrażonej w walucie obcej stosuje się średni kurs złotego do waluty obcej, ogłoszony przez NBP z ostatniego dnia roboczego miesiąca, w którym przychód został osiągnięty.
Omawianą ustawą dokonano również zmiany art. 72 ust. 2 ustawy zdrowotnej, zgodnie z którym w przypadku zawieszenia prawa do renty socjalnej w razie osiągania przychodów z tytułów wymienionych w ustawie o rencie specjalnej, w tym za granicą, prawo do świadczeń z ubezpieczenia zdrowotnego wygasa po upływie 90 dni od dnia ustania ubezpieczenia zdrowotnego w Narodowym Funduszu Zdrowia.
Ustawa weszła w życie z dniem 18 września br., a jej przepisy mają zastosowanie także do spraw, które zostały wszczęte na podstawie dotychczas obowiązujących regulacji.
www.EmeryturyiRenty.pl - Renty:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.VademecumKadrowego.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|