Gazeta Podatkowa nr 89 (1130) z dnia 6.11.2014
Wniosek o dalsze prawo do renty z tytułu niezdolności do pracy
W 2012 r. w wyniku wypadku komunikacyjnego stałem się niezdolny do pracy. Po wykorzystaniu pełnego okresu zasiłkowego uzyskałem prawo do renty, jednak tylko na dwa lata. Nie ma szans, abym po tym okresie wrócił do pracy. Jestem bowiem systematycznie poddawany kolejnym operacjom i rehabilitacjom. Co powinienem zrobić, aby ZUS przedłużył mi prawo do renty?
Gdy wobec ubezpieczonego, tak jak w przypadku Czytelnika, orzeczono czasową niezdolność do pracy, należna mu renta przysługuje wyłącznie przez okres wskazany w decyzji organu rentowego. Z jego upływem prawo do tej okresowej renty ustaje.
Jeśli dana osoba nadal jest niezdolna do pracy, może ubiegać się o ustalenie prawa do renty na dalszy okres. W tym celu powinna zgłosić stosowny wniosek. Przy czym może to zrobić na piśmie (najlepiej na przygotowanym przez ZUS druku Rp-1a) lub też ustnie do protokołu w organie rentowym. Do wniosku powinna jednak załączyć:
- aktualne zaświadczenie o stanie zdrowia wystawione przez lekarza prowadzącego leczenie na druku N-9 - powinno być ono sporządzone nie wcześniej niż na miesiąc przed datą zgłoszenia wniosku o przyznanie renty na dalszy okres,
- posiadaną dokumentację medyczną oraz inne dokumenty mające znaczenie dla wydania orzeczenia o dalszej niezdolności do pracy.
Formularze ZUS Rp-1a i N-9 dostępne są w serwisie www.druki.gofin.pl, w dziale Zasiłki i świadczenia.
Stosowne dokumenty można złożyć w dowolnej siedzibie ZUS (osobiście lub za pośrednictwem urzędu pocztowego). Przy czym wniosek będzie rozpatrywany przez jednostkę, która przyznała i wypłaca świadczenie.
I tym razem, podobnie jak przy wniosku pierwszorazowym o przyznanie renty, oceny niezdolności do pracy dokona lekarz orzecznik ZUS w formie orzeczenia, od którego zainteresowanemu będzie przysługuje prawo wniesienia sprzeciwu do komisji lekarskiej ZUS, w ciągu 14 dni od dnia doręczenia tego orzeczenia.
Warto dodać, iż niezdolność do pracy co do zasady orzekana jest na okres nie dłuższy niż 5 lat. Jedynie w przypadku, gdy według wiedzy medycznej nie ma rokowań odzyskania zdolności do pracy przed upływem tego okresu, może być ona orzeczona na okres dłuższy.
Pojęcie niezdolności do pracy Za niezdolną do pracy dla celów uprawnień do renty uznawana jest osoba, która całkowicie lub częściowo utraciła zdolność do pracy zarobkowej z powodu naruszenia sprawności organizmu i nie rokuje odzyskania zdolności do pracy po przekwalifikowaniu. Przy czym całkowita niezdolność do pracy występuje wówczas, gdy dana osoba utraciła zdolność do wykonywania jakiejkolwiek pracy. Natomiast o częściowej niezdolności do pracy lekarz orzecznik orzeka wówczas, gdy osoba ubiegająca się o świadczenie w znacznym stopniu utraciła zdolność do pracy zgodnej z poziomem posiadanych kwalifikacji. |
www.EmeryturyiRenty.pl - Renty:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.VademecumKadrowego.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|