Gazeta Podatkowa nr 2 (1147) z dnia 5.01.2015
Renta rodzinna po osobie uprawnionej do świadczenia przedemerytalnego
Mój mąż zmarł nagle pod koniec grudnia 2014 r., po zaledwie półrocznym okresie pobierania świadczenia przedemerytalnego. W tym czasie nigdzie nie pracował, a więc nie był ubezpieczony. Nie spełniał również warunków do uzyskania emerytury lub renty (mąż nigdy nie chorował). Czy w tym przypadku nasz 19-letni syn - uczeń technikum, będzie mógł uzyskać prawo do renty rodzinnej?
TAK. Renta rodzinna przysługuje uprawnionym członkom rodziny osoby, która w chwili śmierci miała ustalone prawo do emerytury lub renty z tytułu niezdolności do pracy albo spełniała warunki wymagane do uzyskania jednego z tych świadczeń. Tak wynika z art. 65 ust. 1 ustawy emerytalnej.
Co prawda mąż zainteresowanej nie był uprawniony do emerytury lub renty z tytułu niezdolności do pracy, jednak wbrew przekonaniu Czytelniczki, spełniał warunki do uzyskania renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy, nawet jeśli w chwili śmierci nie był ubezpieczony i nigdy wcześniej nie chorował. Za sprawą art. 66 ustawy emerytalnej przyjmuje się bowiem, że osoba zmarła spełniała to kryterium, jeżeli w chwili śmierci pobierała:
- zasiłek lub świadczenie przedemerytalne albo
- nauczycielskie świadczenie kompensacyjne.
Tym samym nie ma przeszkód, aby syn zainteresowanej uzyskał prawo do renty rodzinnej po swoim ojcu, przebywającym w dniu śmierci na świadczeniu przedemerytalnym. Warto dodać, że jako osoba w wieku powyżej 16 lat będzie mógł korzystać z renty rodzinnej do ukończenia nauki w szkole (w tym w szkole wyższej), przy czym, co do zasady, nie dłużej niż do osiągnięcia 25 lat życia (art. 68 ustawy emerytalnej).
Renta rodzinna dla jednej osoby uprawnionej wynosi 85% świadczenia, które przysługiwałoby zmarłemu.
www.EmeryturyiRenty.pl - Renty:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.VademecumKadrowego.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|