Gazeta Podatkowa nr 12 (1157) z dnia 9.02.2015
Sposób obliczenia renty
Obecnie pobieram świadczenie rehabilitacyjne. Lekarz leczący mnie twierdzi, że z uwagi na stan mojego zdrowia najprawdopodobniej otrzymam rentę z tytułu częściowej niezdolności do pracy. W jaki sposób oblicza się wysokość takiego świadczenia? (pytanie z dyskusji na www.forum.gofin.pl nr 881797)
Dla osoby całkowicie niezdolnej do pracy renta wynosi:
- 24% kwoty bazowej oraz
- po 1,3% podstawy wymiaru renty za każdy rok okresów składkowych,
- po 0,7% podstawy wymiaru renty za każdy rok okresów nieskładkowych,
- po 0,7% podstawy wymiaru renty za każdy rok okresu brakującego do pełnych 25 lat okresów składkowych oraz nieskładkowych (tzw. okres hipotetyczny), przypadających od dnia zgłoszenia wniosku o rentę do dnia, w którym rencista osiągnąłby powszechny wiek emerytalny przewidziany dla kobiet.
Osobie częściowo niezdolnej do pracy renta przysługuje w wysokości 75% renty obliczonej dla osoby całkowicie niezdolnej do pracy. Przy obliczaniu świadczenia okresy składkowe, nieskładkowe i hipotetyczne ustala się z uwzględnieniem pełnych miesięcy. Przy czym okresy nieskładkowe przyjmuje się w wymiarze nieprzekraczającym jednej trzeciej udowodnionych okresów składkowych.
Kwestie te reguluje art. 62 ustawy o emeryturach i rentach z FUS (Dz. U. z 2013 r. poz. 1440 ze zm.), zwanej ustawą emerytalną.
Jak więc wynika z przedstawionych reguł dotyczących obliczania renty z tytułu niezdolności do pracy, na jej wysokość wpływają następujące wartości:
- obowiązująca kwota bazowa oraz
- kwota osiąganych przez ubezpieczonego zarobków w okresie sprzed przyznania renty, jak również
- długość udowodnionego okresu składkowego i nieskładkowego.
Podstawę wymiaru renty stanowi iloczyn wskaźnika wysokości podstawy wymiaru (wwpw) ustalonego według zasad wskazanych w art. 15 ustawy emerytalnej oraz obowiązującej kwoty bazowej.
Przykład Pani Halina udowodniła 22 lata okresu składkowego oraz 3 lata okresu nieskładkowego. Obliczony wwpw z okresu 10 lat poprzedzających rok wystąpienia o rentę z tytułu niezdolności do pracy wyniósł 99,66%. W wyniku przeprowadzonego badania lekarskiego przez komisję lekarską ZUS pani Halina uznana została za osobę częściowo niezdolną do pracy. Wysokość przysługującej pani Halinie renty z tytułu częściowej niezdolności do pracy poczynając od dnia 1 lutego 2015 r. wyniosła 1.306,99 zł i została obliczona w następujący sposób:
|
www.EmeryturyiRenty.pl - Renty:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.VademecumKadrowego.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|