Biuletyn Informacyjny dla Służb Ekonomiczno - Finansowych nr 7 (870) z dnia 1.03.2015
Czy przyznanie renty może stanowić podstawę do rozwiązania umowy o pracę?
Czy przyznanie pracownikowi renty z tytułu częściowej niezdolności do pracy może być podstawą do rozwiązania umowy o pracę, a tym samym do wypłaty odprawy rentowej?
Nie. Sam fakt przyznania pracownikowi renty z tytułu niezdolności do pracy nie może stanowić podstawy do rozwiązania z nim umowy o pracę - tym bardziej, że ZUS orzekł o częściowej niezdolności do pracy. Żaden przepis nie zakazuje zatrudniania osób pobierających renty z tytułu niezdolności do pracy, a tym bardziej nie nakazuje rozwiązywania z nimi umów o pracę.
Natomiast podstawą do rozwiązania stosunku pracy przez pracodawcę może być zaświadczenie lekarza medycyny pracy wystawione po przeprowadzeniu badania kontrolnego, w którym zostanie stwierdzona niemożność wykonywania dotychczasowej pracy. Przypomnijmy, że zgodnie z art. 229 § 2 K.p., pracodawca ma obowiązek skierowania na badanie kontrolne każdego pracownika, którego niezdolność do pracy z powodu choroby trwała dłużej niż 30 dni. Bardzo prawdopodobne jest, że przed przyznaniem renty pracownik pobierał zasiłek chorobowy albo świadczenie rehabilitacyjne przez okres dłuższy niż 30 dni, a więc powinien być objęty wspomnianym badaniem. Z art. 229 § 4 K.p. wynika z kolei, że pracodawca nie może dopuścić do pracy osoby bez aktualnego orzeczenia lekarskiego stwierdzającego brak przeciwwskazań do pracy na określonym stanowisku.
Dopiero jeśli lekarz wykonujący badanie kontrolne stwierdzi, iż pracownik nie może - ze względów zdrowotnych - wykonywać pracy na dotychczasowym stanowisku, będzie to mogło stanowić dla pracodawcy podstawę do wypowiedzenia umowy o pracę. Potwierdzeniem tego może być wyrok Sądu Najwyższego z 16 grudnia 1999 r. (sygn. akt I PKN 469/99) stwierdzający, że:
"Przeciwwskazanie lekarskie do wykonywania choćby jednego obowiązku należącego do zakresu czynności na zajmowanym stanowisku pracy uzasadnia wypowiedzenie umowy o pracę."
Jeżeli pracownik przedłoży zaświadczenie stwierdzające brak przeciwwskazań do wykonywania dotychczasowej pracy, mimo posiadania orzeczenia o częściowej niezdolności do pracy, to pracodawca nie ma podstaw, aby go zwolnić.
Nie ma natomiast przeszkód, aby umowa o pracę została rozwiązana na mocy porozumienia stron. Na takie rozwiązanie musi jednak wyrazić zgodę pracownik.
Jeżeli zaś chodzi o prawo do odprawy rentowej, to z art. 921 § 1 K.p. jednoznacznie wynika, że przysługuje ona pracownikowi, którego stosunek pracy ustał w związku z przejściem na rentę z tytułu niezdolności do pracy. Samo przyznanie renty - bez rozwiązania stosunku pracy - nie stanowi więc podstawy do wypłaty tej odprawy.
www.EmeryturyiRenty.pl - Renty:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.VademecumKadrowego.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|