Ubezpieczenia i Prawo Pracy nr 15 (393) z dnia 1.08.2015
Pobieranie renty szkoleniowej z tytułu przekwalifikowania zawodowego
Pracownik zgłosił wniosek o rentę z tytułu niezdolności do pracy. Na badaniu lekarskim lekarz orzecznik orzekł u niego celowość przekwalifikowania zawodowego. ZUS ustalił mu prawo do renty szkoleniowej. Co to jest za renta i na jakich zasadach jest wypłacana?
Renta szkoleniowa przysługuje osobie, w stosunku do której lekarz orzecznik ZUS lub komisja lekarska ZUS orzekła celowość przekwalifikowania zawodowego ze względu na niezdolność do pracy w dotychczasowym zawodzie. Prawo do renty szkoleniowej przysługuje ubezpieczonemu, który spełnia łącznie następujące warunki:
- ma wymagany okres składkowy i nieskładkowy określony w art. 58 ust. 1 ustawy emerytalnej (nie wymaga się spełnienia tego warunku, gdy niezdolność do pracy jest spowodowana wypadkiem w drodze do pracy lub z pracy),
- niezdolność do pracy powstała w okresach wskazanych w art. 57 ust. 1 pkt 3 ustawy emerytalnej, tj. m.in. w trakcie zatrudnienia, pobierania zasiłku dla bezrobotnych, pobierania zasiłków z ubezpieczenia społecznego (chorobowego lub opiekuńczego) albo nie później niż w ciągu 18 miesięcy od ustania tych okresów.
Renta szkoleniowa dla osoby, której niezdolność do pracy powstała wskutek wypadku przy pracy lub choroby zawodowej przyznawana jest bez względu na długość okresu ubezpieczenia wypadkowego oraz datę powstania niezdolności do pracy w związku z wypadkiem przy pracy lub chorobą zawodową.
Prawo do renty szkoleniowej przysługuje przez 6 miesięcy i może na podstawie wniosku starosty (urzędu pracy działającego w jego imieniu) zostać:
- przedłużone na czas niezbędny do przekwalifikowania zawodowego, nie dłużej jednak niż o dalsze 30 miesięcy lub
- skrócone w przypadku braku możliwości przekwalifikowania do innego zawodu lub w razie, gdy osoba zainteresowana nie poddaje się przekwalifikowaniu zawodowemu.
Tak stanowi art. 60 ustawy emerytalnej.
Celowość przekwalifikowania zawodowego orzeka lekarz orzecznik ZUS lub komisja lekarska ZUS w stosunku do osoby ubiegającej się o rentę z tytułu niezdolności do pracy, która trwale utraciła zdolność do pracy w dotychczasowym zawodzie i może odzyskać zdolność do pracy po przekwalifikowaniu. Przed wydaniem stosownego orzeczenia powinni uzyskać opinię konsultanta psychologa.
Renta szkoleniowa nie przysługuje w razie osiągania przychodu, bez względu na jego wysokość.
Proces przyznania prawa do renty szkoleniowej oraz realizacja jej wypłaty jest oparta na współpracy ZUS i urzędu pracy. Po wydaniu decyzji przyznającej świadczenie ZUS zawiadamia o tym fakcie odpowiedni urząd pracy, który ma obowiązek niezwłocznie rozpocząć współpracę z osobą zainteresowaną, ustalając możliwości, kierunek i termin przekwalifikowania. Przekwalifikowanie zawodowe oparte jest na procesie szkolenia lub kursów realizowanych przez urząd pracy. Przez cały okres wypłaty renty ZUS monitoruje czy rencista poddaje się przekwalifikowaniu i czy jest ono w ogóle możliwe.
Wysokość renty szkoleniowej wynosi 75% podstawy wymiaru świadczenia i jest stosunkowo korzystna finansowo, bowiem jej wysokość nie jest uzależniona od długości stażu ubezpieczeniowego. W przypadku renty szkoleniowej spowodowanej wypadkiem przy pracy lub chorobą zawodową wysokość ta wynosi 100% podstawy wymiaru.
www.EmeryturyiRenty.pl - Renty:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.VademecumKadrowego.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
- Elektroniczna dokumentacja księgowa dla przedsiębiorców płacących PIT - obowiązkowa od 2026 r.
- Opublikowano rozporządzenie w sprawie zwolnienia z obowiązku wysyłki za 2025 r. JPK_SR_PD
- Projekt stanowiska w sprawie klasyfikacji obciążeń publicznoprawnych oraz identyfikacji tych, które są związane z obrotem
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|