Gazeta Podatkowa nr 49 (1820) z dnia 21.06.2021
Dla świadczenia przedemerytalnego ważna jest przyczyna rozwiązania stosunku pracy
Pracownica została zwolniona przez zakład pracy w oparciu o art. 53 Kodeksu pracy. Po zwolnieniu zarejestrowała sie w PUP i otrzymuje zasiłek dla bezrobotnych. W grudniu 2021 r. skończy 55 lat, ogółem ma 33 lata pracy. Czy będzie mogła w grudniu 2021 r. przejść na świadczenie przedemerytalne? (pytanie z dyskusji na www.forum.gofin.pl nr 1351527)
NIE. Aby nabyć prawo do świadczenia przedemerytalnego, osoba ubiegająca się o nie musi spełnić dwa rodzaje przesłanek. Po pierwsze, musi spełnić warunki, które są wspólne dla wszystkich osób ubiegających się o świadczenie przedemerytalne. Po drugie, musi spełnić warunki indywidualne, uzależnione m.in. od stażu pracy, wieku, przyczyn ustania stosunku pracy.
O ile z pytania wynika, że pracownica spełnia przesłankę dotyczącą wymiaru okresu uprawniającego do nabycia prawa do świadczenia przedemerytalnego oraz wydaje się, że spełni warunki wspólne dla wszystkich związane ze statusem osoby bezrobotnej, a więc m.in. w zakresie pobierania zasiłku dla bezrobotnych po ustaniu stosunku pracy przez okres co najmniej 180 dni, to nie spełniła ona przesłanki dotyczącej przyczyny rozwiązania stosunku pracy i wieku, który należy osiągnąć do dnia np. rozwiązania stosunku pracy.
Prawo do świadczenia przedemerytalnego przysługuje przykładowo osobie, która do dnia rozwiązania stosunku pracy lub stosunku służbowego z przyczyn dotyczących zakładu pracy, w rozumieniu przepisów ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy, w którym była zatrudniona przez okres nie krótszy niż 6 miesięcy:
- ukończyła co najmniej 55 lat - kobieta oraz 60 lat - mężczyzna oraz
- posiada okres uprawniający do emerytury, wynoszący co najmniej 30 lat dla kobiet i 35 lat dla mężczyzn.
Przy czym prawo to przysługuje po upływie co najmniej 180 dni pobierania zasiłku dla bezrobotnych, jeżeli osoba ta spełnia łącznie następujące warunki:
- nadal jest zarejestrowana jako bezrobotna,
- w okresie pobierania zasiłku dla bezrobotnych nie odmówiła bez uzasadnionej przyczyny przyjęcia propozycji odpowiedniego zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej albo zatrudnienia w ramach prac interwencyjnych lub robót publicznych,
- złoży wniosek o przyznanie świadczenia przedemerytalnego w terminie nieprzekraczającym 30 dni od dnia wydania przez powiatowy urząd pracy dokumentu poświadczającego 180-dniowy okres pobierania zasiłku dla bezrobotnych, z uwzględnieniem w tym zakresie art. 31zy7 specustawy w sprawie COVID-19 (Dz. U. z 2020 r. poz. 1842 ze zm.).
Tak wynika z art. 2 ust. 1 pkt 2 oraz art. 2 ust. 3 ustawy o świadczeniach przedemerytalnych (Dz. U. z 2020 r. poz. 1725 ze zm.). To natomiast, jakie okoliczności rozwiązania stosunku pracy traktuje się jako dotyczące zakładu pracy, tłumaczy ZUS na swojej stronie internetowej www.zus.pl (patrz ramka).
Rozwiązanie z pracownicą umowy o pracę w oparciu o art. 53 Kodeksu pracy (Dz. U. z 2020 r. poz. 1320) powoduje, że rozwiązanie stosunku pracy nie nastąpiło z przyczyn leżących po stronie pracodawcy. Ponadto pracownica do dnia rozwiązania stosunku pracy nie ukończyła 55 lat. Tym samym nie nabędzie ona prawa do świadczenia przedemerytalnego.
Stosunek pracy został rozwiązany z przyczyn dotyczących zakładu pracy w rozumieniu ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy, jeśli:
Rozwiązanie stosunku pracy może nastąpić w drodze wypowiedzenia, jak i porozumienia stron. W świadectwie pracy lub w odrębnym zaświadczeniu pracodawca, syndyk, likwidator lub inna osoba sprawująca zarząd majątkiem wskazuje, że rozwiązanie stosunku pracy nastąpiło z przyczyn leżących po stronie pracodawcy oraz podaje podstawę prawną rozwiązania tego stosunku pracy. |
www.EmeryturyiRenty.pl - Świadczenia przedemerytalne:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.VademecumKadrowego.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|