Gazeta Podatkowa nr 59 (1830) z dnia 26.07.2021
Odmowa przyjęcia pracy a prawo do świadczenia przedemerytalnego
Firma, w której przepracowałem prawie 41 lat, z końcem lipca 2021 r. ulega likwidacji. Mając niespełna 61 lat, nie otrzymam jeszcze emerytury. Słyszałem, że w tej sytuacji mógłbym ubiegać się o prawo do świadczenia przedemerytalnego, ale dopiero po półrocznym okresie pobierania zasiłku dla bezrobotnych. W mojej miejscowości jednak na pewno zostanę skierowany przez biuro pracy do prac interwencyjnych. Czy mogę odmówić podjęcia się takiego zatrudnienia, aby nie stracić możliwości uzyskania prawa do świadczenia przedemerytalnego?
NIE. Odmowa podjęcia takiej pracy przyniesie odwrotny skutek.
W celu uzyskania prawa do świadczenia przedemerytalnego dana osoba musi spełnić tzw.:
- warunki indywidualne oraz
- wspólne dla wszystkich,
określone odpowiednio w art. 2 ust. 1 i 3 ustawy o świadczeniach przedemerytalnych (Dz. U. z 2020 r. poz. 1725 ze zm.).
Z pytania wynika, że Czytelnik spełnia kryteria indywidualne, a zatem uzyska prawo do interesującego go świadczenia, o ile:
- przez okres co najmniej 180 dni będzie pobierał zasiłek dla bezrobotnych,
- nadal (w momencie występowania o świadczenie przedemerytalne) będzie zarejestrowany jako bezrobotny,
- w okresie pobierania zasiłku dla bezrobotnych nie odmówi bez uzasadnionej przyczyny przyjęcia propozycji odpowiedniego zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej, w rozumieniu ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy, albo zatrudnienia w ramach prac interwencyjnych lub robót publicznych,
- wniosek o przyznanie świadczenia przedemerytalnego złoży w ciągu 30 dni od dnia wydania przez urząd pracy dokumentu potwierdzającego, że przez 180 dni pobierał zasiłek dla bezrobotnych.
Odmowa przyjęcia propozycji pracy w ramach prac interwencyjnych zamiast umożliwić, może więc uniemożliwić Czytelnikowi uzyskanie prawa do świadczenia przedemerytalnego.
Warto jednak dodać, iż:
- okresy zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej, w rozumieniu przepisów ustawy o promocji zatrudnienia (...), albo zatrudnienia w ramach prac interwencyjnych lub robót publicznych, podjętego w okresie pobierania zasiłku dla bezrobotnych wliczane są do wymaganego 180-dniowego okresu pobierania tego zasiłku,
- w przypadku gdy zatrudnienie lub inna praca zarobkowa ustanie po upływie 180-dniowego okresu pobierania zasiłku dla bezrobotnych, prawo do świadczenia przedemerytalnego przysługuje, jeżeli wniosek o jego przyznanie zostanie złożony w terminie nieprzekraczającym 30 dni od dnia ustania zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej, w rozumieniu przepisów ustawy o promocji zatrudnienia (...), albo zatrudnienia w ramach prac interwencyjnych lub robót publicznych,
- za skuteczny zostanie również uznany wniosek złożony w ciągu 30 dni od ustania obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii w związku z COVID-19.
www.EmeryturyiRenty.pl - Świadczenia przedemerytalne:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.VademecumKadrowego.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|