Gazeta Podatkowa nr 63 (2042) z dnia 7.08.2023
Świadczenia przedemerytalne dla bezrobotnego z prawem do zasiłku
Firma, w której przepracowałem ponad 30 lat, ulega likwidacji. Mój pracodawca powiedział mi, że mając ukończone 62 lata, po utracie zatrudnienia, do czasu ukończenia powszechnego wieku emerytalnego, będę mógł korzystać ze świadczenia przedemerytalnego. Słyszałem, że świadczenie to może otrzymać wyłącznie osoba bezrobotna. Czy wystarczy, że zarejestruję się w urzędzie pracy jako osoba bezrobotna?
NIE. Tych warunków związanych z bezrobociem jest więcej.
Aby uzyskać prawo do świadczenia przedemerytalnego, trzeba spełnić kryteria wymienione w art. 2 ustawy o świadczeniach przedemerytalnych (Dz. U. z 2023 r. poz. 779), które można podzielić na tzw.:
- indywidualne - uzależnione od przyczyny pozostania poza rynkiem pracy i
- ogólne - dotyczące wszystkich osób ubiegających się o to świadczenie, związane z posiadaniem statusu osoby bezrobotnej.
Z pytania wynika, iż Czytelnik do dnia rozwiązania stosunku pracy z powodu likwidacji pracodawcy, u którego był zatrudniony przez okres nie krótszy niż 6 miesięcy, będzie:
- miał ukończone co najmniej 61 lat oraz
- posiadał okres uprawniający do emerytury, wynoszący co najmniej 25 lat.
Tym samym spełni indywidualny warunek uzyskania prawa do świadczenia przedemerytalnego, określony w art. 2 ust. 1 pkt 1 przywołanej ustawy.
Jednak świadczenie to będzie mogło być mu przyznane, tak jak wszystkim osobom spełniającym warunki indywidualne, dopiero po upływie co najmniej 180 dni pobierania zasiłku dla bezrobotnych, o którym mowa w ustawie o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy, i to o ile:
- nadal będzie zarejestrowany jako osoba bezrobotna oraz
- w okresie pobierania zasiłku dla bezrobotnych nie odmówi bez uzasadnionej przyczyny przyjęcia propozycji odpowiedniego zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej, w rozumieniu ustawy o promocji zatrudnienia (...), albo zatrudnienia w ramach prac interwencyjnych lub robót publicznych, a ponadto
- złoży wniosek o przyznanie tego świadczenia w terminie nieprzekraczającym 30 dni od dnia wydania przez powiatowy urząd pracy dokumentu poświadczającego 180-dniowy okres pobierania zasiłku dla bezrobotnych.
Dla celów uzyskania świadczenia przedemerytalnego nie wystarczy zatem samo uzyskanie statusu osoby bezrobotnej, a warunek pobierania zasiłku dla bezrobotnych przez okres co najmniej 180 dni oznacza, że niemożliwe jest nabycie uprawnień do świadczenia przedemerytalnego bezpośrednio po utracie pracy w związku z likwidacją pracodawcy.
Prawdą natomiast jest, że z dniem osiągnięcia powszechnego wieku emerytalnego, wynoszącego 65 lat dla mężczyzn, ustaje prawo do świadczenia przedemerytalnego, chyba że nastąpi to wcześniej, np. w związku z nabyciem prawa do wcześniejszej emerytury z ZUS lub emerytury przyznanej przez inny organ emerytalno-rentowy.
www.EmeryturyiRenty.pl - Świadczenia przedemerytalne:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.VademecumKadrowego.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
31.10.2024 (czwartek)
12.11.2024 (wtorek)
DRUKI
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|