Gazeta Podatkowa nr 75 (1950) z dnia 19.09.2022
Świadczenie przedemerytalne za długoletnią pracę przy azbeście
Firma, w której przepracowałem 19 lat, ma ulec likwidacji. Wcześniej przez 12 lat pracowałem w firmie produkującej wyroby zawierające azbest. Czy to prawda, że z uwagi na długoletni kontakt z azbestem, mógłbym obecnie uzyskać prawo do świadczenia przedemerytalnego, pomimo że mam niespełna 50 lat?
Odpowiedź na pytanie Czytelnika uzależniona jest od tego, w jakim zakładzie świadczył swoją poprzednią pracę, czy była to praca w pełnym wymiarze, świadczona w dniu 28 września 1997 r.
Ustawodawca, określając warunki uzyskania prawa do świadczenia przedemerytalnego, w art. 2 ust. 6 ustawy o świadczeniach przedemerytalnych (Dz. U. z 2021 r. poz. 1867) przewidział to świadczenie także dla osób, o których mowa w art. 6 ustawy o zakazie stosowania wyrobów zawierających azbest (Dz. U. z 2020 r. poz. 1680), a więc:
- posiadających okres uprawniający do emerytury wynoszący co najmniej 20 lat dla kobiet i 25 lat dla mężczyzn, w tym co najmniej 10 lat zatrudnienia w pełnym wymiarze czasu pracy w zakładach wymienionych w załącznikach nr 2 i 3 do ustawy o zakazie stosowania wyrobów zawierających azbest (patrz ramka), oraz
- pozostających w zatrudnieniu w tych tzw. zakładach z wykazu w dniu 28 września 1997 r., a także
- z którymi rozwiązanie stosunku pracy z ostatnim pracodawcą nastąpiło z przyczyn dotyczących zakładu pracy.
Przy czym do wymaganego 10-letniego okresu zatrudnienia w zakładach z wykazu zalicza się także okresy zatrudnienia w:
- przedsiębiorstwach powstałych w wyniku przekształcenia, podziału lub połączenia tych zakładów lub w przedsiębiorstwach korzystających z ich majątku, do czasu zaprzestania produkcji wyrobów zawierających azbest i oczyszczenia tych zakładów z azbestu, nie później jednak niż do 31 grudnia 1999 r., a także
- w innych przedsiębiorstwach, jeżeli pracownik był oddelegowany i wykonywał stale pracę na terenie ww. zakładów.
Jeśli zatem Czytelnik co najmniej 10 lat przepracował w pełnym wymiarze czasu pracy przy produkcji wyrobów zawierających azbest, w zakładach z wykazu, to z co najmniej 25-letnim okresem uprawniającym do emerytury, mógłby uzyskać prawo do świadczenia przedemerytalnego bez względu na wiek po zwolnieniu z pracy z przyczyn dotyczących zakładu pracy.
Przy czym świadczenie to będzie mogło być mu przyznane dopiero po upływie co najmniej 180 dni pobierania zasiłku dla bezrobotnych, o ile nadal będzie zarejestrowany jako bezrobotny oraz:
- w okresie pobierania zasiłku dla bezrobotnych nie odmówi bez uzasadnionej przyczyny przyjęcia propozycji odpowiedniego zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej, w rozumieniu ustawy o promocji zatrudnienia (...), albo zatrudnienia w ramach prac interwencyjnych lub robót publicznych,
- złoży wniosek o przyznanie świadczenia, co do zasady, przed upływem 30 dni od dnia wydania przez powiatowy urząd pracy dokumentu poświadczającego 180-dniowy okres pobierania zasiłku dla bezrobotnych.
Zakłady, w których świadczenie pracy przez łączny okres wynoszący co najmniej 10 lat (w tym w dniu 28 września 1997 r.) uprawnia do świadczenia przedemerytalnego:
|
www.EmeryturyiRenty.pl - Świadczenia przedemerytalne:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.VademecumKadrowego.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|