Ubezpieczenia i Prawo Pracy nr 6 (408) z dnia 10.03.2016
Świadczenie przedemerytalne po likwidacji stanowiska pracy
Jakie warunki powinny zostać spełnione przez osobę będącą pracownikiem, aby nabyła prawo do świadczenia przedemerytalnego w razie likwidacji stanowiska pracy? Czy osoba w wieku 54 lat może otrzymać to świadczenie, jeśli legitymuje się 28-letnim stażem pracy?
Osoba ubiegająca się o świadczenie przedemerytalne powinna spełnić warunki określone w art. 2 ustawy przedemerytalnej.
Prawo do świadczenia przedemerytalnego przysługuje osobie, która do dnia rozwiązania stosunku pracy lub stosunku służbowego:
- z powodu likwidacji lub niewypłacalności pracodawcy, w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 13 lipca 2006 r. o ochronie roszczeń pracowniczych w razie niewypłacalności pracodawcy (Dz. U. z 2014 r. poz. 272 z późn. zm.), u którego była zatrudniona lub pozostawała w stosunku służbowym przez okres nie krótszy niż 6 miesięcy, ukończyła co najmniej 56 lat - kobieta oraz 61 lat - mężczyzna i posiada okres uprawniający do emerytury, wynoszący co najmniej 20 lat dla kobiet i 25 lat dla mężczyzn lub
- z przyczyn dotyczących zakładu pracy, w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia... (Dz. U. z 2015 r. poz. 149 z późn. zm.), w którym była zatrudniona przez okres nie krótszy niż 6 miesięcy, ukończyła co najmniej 55 lat - kobieta oraz 60 lat - mężczyzna oraz posiada okres uprawniający do emerytury, wynoszący co najmniej 30 lat dla kobiet i 35 lat dla mężczyzn.
Świadczenie przedemerytalne może zostać przyznane również bez względu na wiek osoby, która:
- do dnia rozwiązania stosunku pracy z przyczyn dotyczących zakładu pracy, w rozumieniu przepisów ustawy o promocji zatrudnienia..., w którym była zatrudniona przez okres nie krótszy niż 6 miesięcy, posiada okres uprawniający do emerytury, wynoszący co najmniej 35 lat dla kobiet i 40 lat dla mężczyzn, lub
- do dnia 31 grudnia roku poprzedzającego rozwiązanie stosunku pracy lub stosunku służbowego, z powodu likwidacji lub niewypłacalności pracodawcy, w rozumieniu przepisów o ochronie roszczeń pracowniczych..., u którego była zatrudniona lub pozostawała w stosunku służbowym przez okres nie krótszy niż 6 miesięcy, posiadała okres uprawniający do emerytury wynoszący co najmniej 34 lata dla kobiet i 39 lat dla mężczyzn.
Ponadto osoba, z którą rozwiązano stosunek pracy z jednej z ww. przyczyn, spełniająca odpowiedni warunek wieku i stażu (lub tylko stażu), musi zarejestrować się jako osoba bezrobotna. Świadczenie przedemerytalne może jej zostać przyznane po upływie co najmniej 180 dni pobierania zasiłku dla bezrobotnych, o ile spełni dodatkowe warunki, tj.:
- nadal jest zarejestrowana jako bezrobotna,
- w okresie pobierania zasiłku dla bezrobotnych nie odmówiła bez uzasadnionej przyczyny przyjęcia propozycji odpowiedniego zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej, w rozumieniu ustawy o promocji zatrudnienia..., albo zatrudnienia w ramach prac interwencyjnych lub robót publicznych,
- złoży wniosek o przyznanie świadczenia przedemerytalnego w terminie nieprzekraczającym 30 dni od dnia wydania przez powiatowy urząd pracy dokumentu poświadczającego 180-dniowy okres pobierania zasiłku dla bezrobotnych.
Biorąc pod uwagę przytoczone regulacje, osoba w wieku 54 lat (bez względu na płeć) legitymująca się 28-letnim stażem pracy nie nabędzie prawa do świadczenia przedemerytalnego.
www.EmeryturyiRenty.pl - Świadczenia przedemerytalne:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.VademecumKadrowego.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|