Ubezpieczenia i Prawo Pracy nr 17 (419) z dnia 1.09.2016
Świadczenie przedemerytalne po rozwiązaniu umowy z powodu niewypłacalności pracodawcy
W jakich przypadkach przysługuje prawo do świadczenia przedemerytalnego przyznawanego w razie rozwiązania umowy o pracę z powodu niewypłacalności pracodawcy? Jakie dokumenty musi przedstawić osoba ubiegająca się o to świadczenie?
Osoba, która rozwiązała stosunek pracy z powodu likwidacji pracodawcy lub jego niewypłacalności, w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 13 lipca 2006 r. o ochronie roszczeń pracowniczych w razie niewypłacalności pracodawcy (Dz. U. z 2016 r. poz. 1256), nabywa prawo do świadczenia przedemerytalnego jeśli:
- ukończyła co najmniej 56 lat (kobieta) i 61 lat (mężczyzna),
- posiada okres składkowy i nieskładkowy wynoszący co najmniej 20 lat dla kobiet i 25 lat dla mężczyzn,
- pozostawała w zatrudnieniu u ostatniego pracodawcy przez okres nie krótszy niż 6 miesięcy.
Powyższe wynika z art. 2 ust. 1 pkt 1 ustawy przedemerytalnej.
Natomiast w przypadku osób posiadających długi staż ubezpieczeniowy, które rozwiązały umowę o pracę z powodu niewypłacalności pracodawcy, prawo do świadczenia przedemerytalnego przysługuje bez względu na wiek po udokumentowaniu okresu składkowego i nieskładkowego w wymiarze 34 lat w przypadku kobiet i 39 lat w przypadku mężczyzn. Staż ten musi być udowodniony na dzień 31 grudnia roku poprzedzającego rozwiązanie stosunku pracy (art. 2 ust. 1 pkt 6 ustawy przedemerytalnej).
Osoba ubiegająca się o świadczenie przedemerytalne musi złożyć komplet określonych przepisami dokumentów. Podstawowym dowodem jest wniosek o świadczenie przedemerytalne ZUS Rp-26 oraz zaświadczenie z urzędu pracy potwierdzające aktualny status bezrobotnego, okres pobierania zasiłku dla bezrobotnych oraz brak odmowy przyjęcia, bez uzasadnionej przyczyny, propozycji zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej. W przypadku osób, które utraciły prawo do renty z tytułu niezdolności do pracy zaświadczenie z urzędu pracy powinno zawierać datę zarejestrowania się w charakterze osoby bezrobotnej. Ponadto zainteresowana dołącza:
- wypełniony kwestionariusz dotyczący okresów składkowych i nieskładkowych (ZUS Rp-6) oraz dokumenty potwierdzające te okresy,
- świadectwo pracy, a jeśli nie zawiera ono informacji o przyczynach rozwiązania stosunku pracy, dodatkowo stosowne zaświadczenie,
- dokumenty potwierdzające wysokość osiąganych wynagrodzeń (nie mają one wpływu na wysokość świadczenia przedemerytalnego, ale obowiązek ich złożenia wynika z ustawy o świadczeniach przedemerytalnych).
W przypadku rozwiązania stosunku pracy z powodu niewypłacalności pracodawcy dodatkowymi środkami dowodowymi są:
- postanowienie sądu o ogłoszeniu upadłości,
- orzeczenie sądu o odrzuceniu wniosku o ogłoszenie upadłości z powodu niezłożenia przez jego wierzyciela zaliczki na koszty postępowania lub w przypadku, gdy majątek nie jest wystarczający na pokrycie kosztów postępowania,
- orzeczenie sądu w sprawie umorzenia postępowania upadłościowego z powodów podanych wyżej.
Jeżeli z wnioskiem o świadczenie przedemerytalne występuje osoba, która ma ustalony kapitał początkowy lub wcześniej miała prawo do renty z tytułu niezdolności do pracy, nie musi ponownie składać dokumentów, które już znajdują się w ZUS.
www.EmeryturyiRenty.pl - Świadczenia przedemerytalne:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.VademecumKadrowego.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|