Gazeta Podatkowa nr 71 (1425) z dnia 4.09.2017
Studia a świadczenie przedemerytalne
Na skutek reorganizacji, która będzie miała miejsce pod koniec 2017 r., jeden z pracowników straci pracę. Z uwagi na wiek mógłby nabyć prawo do świadczenia przedemerytalnego. Warunki stażowe spełni natomiast, gdy zostaną mu zaliczone studia, które ukończył przed rozpoczęciem pracy zawodowej. Czy do świadczenia przedemerytalnego liczą się studia, czy tylko praca?
Świadczenie przedemerytalne przewidziane jest m.in. dla osób, z którymi do rozwiązania stosunku pracy lub stosunku służbowego doszło z przyczyn dotyczących zakładu pracy w rozumieniu przepisów ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy. Od osób tych wymagane jest jednak ukończenie odpowiedniego wieku oraz posiadanie stosownego wymiaru okresu uprawniającego od emerytury, zróżnicowanego ze względu na płeć. Szczegółowo kwestie uprawnień do omawianego świadczenia reguluje art. 2 ust. 1, 3 ustawy o świadczeniach przedemerytalnych (Dz. U. z 2013 r. poz. 170 ze zm.).
Jeśli chodzi o okres uprawniający do emerytury, to za taki uważa się okres ustalony zgodnie z przepisami art. 5-9, art. 10 ust. 1 oraz art. 11 ustawy o emeryturach i rentach z FUS (Dz. U. z 2017 r. poz. 1383 ze zm.), zwanej ustawą emerytalną.
Przy ustalaniu prawa do świadczenia przedemerytalnego uwzględnia się zatem okresy składkowe i nieskładkowe (w wymiarze nieprzekraczającym 1/3 udowodnionych okresów składkowych), a więc m.in. okres nauki w szkole wyższej na jednym kierunku, pod warunkiem ukończenia tej nauki, w wymiarze określonym w programie studiów (art. 5 ust. 2 oraz art. 7 pkt 9 ustawy emerytalnej).
www.EmeryturyiRenty.pl - Świadczenia przedemerytalne:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.VademecumKadrowego.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|