Gazeta Podatkowa nr 98 (1452) z dnia 7.12.2017
Świadczenie przedemerytalne nie pomniejsza emerytury
Mój tata po udokumentowaniu 40-letniego okresu zatrudnienia i osiągnięciu 62 lat skorzystał z możliwości przejścia na świadczenie przedemerytalne. Zakłada, że będzie je pobierał do 65. roku życia. Czy dużo straci na wysokości przyszłej emerytury powszechnej?
Czytelnikowi zapewne chodzi o pomniejszenie podstawy obliczenia emerytury ubezpieczonego, który przed jej przyznaniem pobierał inne świadczenia. Rzeczywiście taka sytuacja została przez ustawodawcę uregulowana, jednak wśród świadczeń powodujących obniżenie podstawy obliczenia emerytury nie zostało wymienione świadczenie przedemerytalne. Dlatego też pobieranie świadczenia przedemerytalnego nie przekłada się w żaden sposób na wysokość przyszłej emerytury powszechnej.
Podstawę obliczenia emerytury powszechnej dla ubezpieczonego urodzonego po 31 grudnia 1948 r. stanowi kwota:
- składek na ubezpieczenie emerytalne, z uwzględnieniem waloryzacji składek zewidencjonowanych na koncie ubezpieczonego do końca miesiąca poprzedzającego miesiąc, od którego przysługuje wypłata emerytury,
- zwaloryzowanego kapitału początkowego,
- środków zewidencjonowanych na subkoncie.
Tak ustaloną podstawę obliczenia nowej emerytury pomniejsza się o kwotę stanowiącą sumę kwot pobranych emerytur w wysokości przed odliczeniem zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych i składki na ubezpieczenie zdrowotne (art. 25 ust. 1b-1c ustawy emerytalnej). Chodzi tu o pobraną emeryturę:
www.EmeryturyiRenty.pl - Świadczenia przedemerytalne:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.VademecumKadrowego.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|