Gazeta Podatkowa nr 104 (1666) z dnia 30.12.2019
Prawo do świadczenia przedemerytalnego w czasie prowadzenia działalności
Pobieram świadczenie przedemerytalne i zamierzam rozpocząć prowadzenie działalności gospodarczej, w ramach której będę korzystał z ulgi na start, a zatem przez okres 6 miesięcy kalendarzowych nie będę podlegał ubezpieczeniom społecznym. Będę tylko opłacał składkę zdrowotną. Czy w tym czasie zachowam prawo do świadczenia przedemerytalnego w pełnej wysokości?
TAK. Z racji prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej, w czasie korzystania z ulgi na start, a więc przez 6 miesięcy kalendarzowych, Czytelnik zachowa prawo do świadczenia przedemerytalnego w pełnej wysokości.
Świadczenie przedemerytalne ulega zmniejszeniu lub zawieszeniu, na zasadach określonych w art. 5 ust. 2-5, 7 i 8 ustawy o świadczeniach przedemerytalnych (Dz. U. z 2019 r. poz. 2173), w przypadku osiągania przychodu, o którym mowa w art. 104 ustawy o emeryturach i rentach z FUS (Dz. U. z 2018 r. poz. 1270 ze zm.), zwanej ustawą emerytalną.
Przychód brany pod uwagę przy zawieszalności świadczenia przedemerytalnego to zatem taki, który jest osiągany z tytułu działalności podlegającej obowiązkowi ubezpieczenia społecznego oraz z tytułu służby wymienionej w art. 6 ust. 1 pkt 4 i 6 ustawy emerytalnej. Za działalność podlegającą obowiązkowi ubezpieczenia społecznego uważa się zatrudnienie, służbę lub inną pracę zarobkową albo prowadzenie pozarolniczej działalności, w tym wykonywanej za granicą.
Zasady te ustawodawca nakazał stosować również do osób wyłączonych z obowiązku ubezpieczenia społecznego z dwóch powodów, przy czym tylko jeden z nich dotyczy uprawnionych do świadczenia przedemerytalnego. Mianowicie dla ustalenia, czy osiągany z racji prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej przychód ma wpływ na zawieszalność świadczenia przedemerytalnego nie ma znaczenia, jeśli przedsiębiorca jest zwolniony z obowiązku opłacania składek na ubezpieczenie społeczne, gdy zwolnienie to spowodowane jest podleganiem obowiązkowi ubezpieczeń społecznych z innego tytułu (art. 104 ust. 4 ustawy emerytalnej).
Opisana przez Czytelnika sytuacja jest odmienna od uregulowanej przez ustawodawcę. Z racji działalności, którą zamierza rozpocząć, będzie korzystał z tzw. ulgi na start, a więc nie będzie podlegał obowiązkowym ubezpieczeniom społecznym (emerytalnemu, rentowym i wypadkowemu), tym samym nie będzie miał obowiązku opłacania składek na te ubezpieczenia. Osiągnięty z tytułu takiej działalności przychód nie będzie wpływał na zawieszalność świadczenia przedemerytalnego. Gdyby jednak organ rentowy był innego zdania, w związku z czym uznałby, że przychód z tej działalności wpływa na zawieszalność świadczenia, co potwierdziłby stosowną decyzją, to zapewne warto, aby Czytelnik poddał tę decyzję instancyjnej kontroli sądowej.
Na osoby pobierające świadczenie przedemerytalne i jednocześnie osiągające przychód ustawodawca nałożył stosowny obowiązek (patrz ramka).
Obowiązek osoby pobierającej świadczenie przedemerytalne i jednocześnie osiągającej przychody Osoba pobierająca świadczenie przedemerytalne jest obowiązana niezwłocznie powiadomić organ rentowy o osiąganiu przychodu oraz o wysokości tego przychodu. Ponadto po zakończeniu roku rozliczeniowego (trwającego od dnia 1 marca każdego roku do ostatniego dnia lutego następnego roku), w terminie do dnia 31 maja następnego roku, powinna powiadomić organ rentowy o wysokości przychodu uzyskanego w roku rozliczeniowym, z uwzględnieniem przychodów uzyskanych w kolejnych miesiącach tego roku. |
www.EmeryturyiRenty.pl - Świadczenia przedemerytalne:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.VademecumKadrowego.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|