Gazeta Podatkowa nr 15 (952) z dnia 21.02.2013
Świadczenie przedemerytalne dla kobiety z 35-letnim stażem pracy
Firma, w której pracuję od wielu lat, w najbliższym czasie ma być likwidowana. Czy mając 53 lata i 35-letni staż pracy, będę mogła uzyskać prawo do świadczenia przedemerytalnego?
TAK. Świadczenie przedemerytalne przysługuje osobom, które spełniają warunki określone w art. 2 ustawy o świadczeniach przedemerytalnych (Dz. U. z 2013 r. poz. 170). Co prawda z reguły wymagane jest m.in. ukończenie co najmniej 55 lub 56 lat w przypadku kobiet albo 60 lub 61 lat w przypadku mężczyzn, jednak przepisy dopuszczają także możliwość uzyskania prawa do tego świadczenia bez względu na wiek. Chodzi o osoby, które:
- do dnia rozwiązania stosunku pracy z przyczyn dotyczących zakładu pracy, w rozumieniu przepisów ustawy o promocji zatrudnienia, w którym były zatrudnione przez okres nie krótszy niż 6 miesięcy, posiadają okres uprawniający do emerytury, wynoszący co najmniej 35 lat dla kobiet i 40 lat dla mężczyzn, lub
- do dnia 31 grudnia roku poprzedzającego rozwiązanie stosunku pracy lub stosunku służbowego, z powodu likwidacji lub niewypłacalności pracodawcy, w rozumieniu przepisów o ochronie roszczeń pracowniczych w razie niewypłacalności pracodawcy, u którego były zatrudnione lub pozostawały w stosunku służbowym przez okres nie krótszy niż 6 miesięcy, posiadały okres uprawniający do emerytury wynoszący co najmniej 34 lata dla kobiet i 39 lat dla mężczyzn.
Pytająca mając 53 lata, ale legitymując się 35-letnim stażem pracy, w tym ponad 6-miesięcznym okresem zatrudnienia u obecnego pracodawcy, ma zatem szansę na uzyskanie prawa do świadczenia przedemerytalnego. Aby jednak tak się stało, jej stosunek pracy musi być rozwiązany z przyczyn wymienionych wcześniej.
Obecnie świadczenie przedemerytalne wynosi 938,25 zł.
Świadczenie to nie jest jednak przyznawane bezpośrednio po ustaniu stosunku pracy. Przysługuje ono bowiem osobie zarejestrowanej jako bezrobotna dopiero po upływie co najmniej 6 miesięcy pobierania zasiłku dla bezrobotnych i to pod warunkiem, że w okresie jego pobierania nie odmówiła bez uzasadnionej przyczyny przyjęcia propozycji odpowiedniego zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej, w rozumieniu ustawy o promocji zatrudnienia, albo zatrudnienia w ramach prac interwencyjnych lub robót publicznych. Natomiast sam wniosek o przyznanie świadczenia przedemerytalnego należy złożyć w terminie nieprzekraczającym 30 dni od dnia wydania przez powiatowy urząd pracy dokumentu poświadczającego 6-miesięczny okres pobierania zasiłku dla bezrobotnych.
www.EmeryturyiRenty.pl - Świadczenia przedemerytalne:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.VademecumKadrowego.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|