Ubezpieczenia i Prawo Pracy nr 2 (332) z dnia 10.01.2013
Świadczenie przedemerytalne po rozwiązaniu stosunku pracy z winy pracodawcy
Posiadam 41 lat pracy. Firma, w której pracuję od kilkunastu lat, od 2 miesięcy zalega z wypłatą wynagrodzenia. Chciałbym rozwiązać stosunek pracy na mocy art. 55 § 11 K.p., tj. wypowiedzenia umowy o pracę przez pracownika bez okresu wypowiedzenia ze względu na winę pracodawcy. Czy będzie mi przysługiwało świadczenie przedemerytalne?
Tak, zakładając, że Czytelnik spełni warunki określone w art. 2 ustawy z dnia 30 kwietnia 2004 r. o świadczeniach przedemerytalnych (Dz. U. nr 120, poz. 1252 z późn. zm.).
Pracownik może rozwiązać umowę o pracę bez wypowiedzenia wówczas, gdy pracodawca dopuścił się ciężkiego naruszenia podstawowych obowiązków wobec niego. Przyjmuje się, że pracodawca, który nie wypłaca pracownikowi w terminie wynagrodzenia, ciężko narusza swój podstawowy obowiązek z winy umyślnej. W takim przypadku pracownik na mocy art. 55 § 11 K.p. może rozwiązać natychmiast umowę o pracę, bez wypowiedzenia. Jeżeli w świadectwie pracy jako przyczyna rozwiązania stosunku pracy zostanie wskazany art. 55 § 11 K.p., to pracownik będzie mógł ubiegać się o świadczenie przedemerytalne, gdy:
- do dnia rozwiązania stosunku pracy z przyczyn dotyczących zakładu pracy, w rozumieniu przepisów ustawy o promocji zatrudnienia, w którym był zatrudniony lub pozostawał w stosunku służbowym przez okres nie krótszy niż 6 miesięcy, ukończył co najmniej 60 lat oraz posiada okres uprawniający do emerytury, wynoszący co najmniej 35 lat lub
- do dnia rozwiązania stosunku pracy z przyczyn dotyczących zakładu pracy, w rozumieniu przepisów ustawy o promocji zatrudnienia, w którym był zatrudniony przez okres nie krótszy niż 6 miesięcy, posiada okres uprawniający do emerytury wynoszący co najmniej 40 lat.
Tak wynika z art. 2 ust. 1 pkt 2 i 5 ustawy o świadczeniach przedemerytalnych.
Przyczyny dotyczące zakładu pracy, o których mowa w ustawie o promocji zatrudnienia, to:
- rozwiązanie stosunku pracy lub stosunku służbowego z przyczyn niedotyczących pracowników, zgodnie z przepisami o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników lub zgodnie z przepisami K.p. w przypadku rozwiązania stosunku pracy lub stosunku służbowego z tych przyczyn u pracodawcy zatrudniającego mniej niż 20 pracowników,
- rozwiązanie stosunku pracy lub stosunku służbowego z powodu ogłoszenia upadłości pracodawcy, jego likwidacji lub likwidacji stanowiska pracy z przyczyn ekonomicznych, organizacyjnych, produkcyjnych albo technologicznych,
- wygaśnięcie stosunku pracy lub stosunku służbowego w przypadku śmierci pracodawcy lub gdy odrębne przepisy przewidują wygaśnięcie stosunku pracy lub stosunku służbowego w wyniku przejścia zakładu pracy lub jego części na innego pracodawcę i niezaproponowania przez tego pracodawcę nowych warunków pracy i płacy,
- rozwiązanie stosunku pracy przez pracownika na podstawie art. 55 § 11 K.p. z uwagi na ciężkie naruszenie podstawowych obowiązków wobec pracownika.
Oprócz posiadania wymaganego wieku, stażu i przyczyny rozwiązania umowy o pracę osoba zainteresowana musi jeszcze spełnić dodatkowe warunki omówione w temacie 2.
Prawo do świadczenia przedemerytalnego ZUS ustala od następnego dnia po dniu złożenia wniosku wraz z wymaganymi dokumentami.
www.EmeryturyiRenty.pl - Świadczenia przedemerytalne:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.VademecumKadrowego.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|