Gazeta Podatkowa nr 27 (964) z dnia 4.04.2013
Zatrudnienie osoby na świadczeniu przedemerytalnym
Mam zamiar zatrudnić na pół etatu osobę na świadczeniu przedemerytalnym. Nie chciałabym jednak, żeby zawieszono bądź zmniejszono wysokość należnego jej świadczenia. (pytanie z dyskusji na www.forum.gofin.pl nr 709424)
1) Ile taka osoba może zarobić miesięcznie brutto?
Przepisy nie zabraniają osobie uprawnionej do świadczenia przedemerytalnego dodatkowego zatrudnienia. Co prawda świadczenie przedemerytalne ulega zmniejszeniu lub zawieszeniu w przypadku osiągania przychodu z pracy podlegającej obowiązkowo ubezpieczeniom społecznym, o którym mowa w art. 104 ustawy o emeryturach i rentach z FUS (Dz. U. z 2009 r. nr 153, poz. 1227 ze zm.), jednak tę grupę świadczeniobiorców obowiązują inne limity zarobkowe niż emerytów i rencistów.
Świadczenie przedemerytalne ulega zmniejszeniu, jeżeli kwota przychodu przekracza miesięcznie kwotę 25% przeciętnego wynagrodzenia w roku kalendarzowym poprzedzającym termin waloryzacji, ogłoszonego przez Prezesa GUS do celów emerytalnych, zwaną dalej dopuszczalną kwotą przychodu, nie przekracza jednak kwoty 70% tego wynagrodzenia, zwanej dalej graniczną kwotą przychodu. Kwotę świadczenia zmniejsza się wówczas o wartość tego przekroczenia, z zastrzeżeniem wypłaty świadczenia w gwarantowanej wysokości.
Natomiast w przypadku, gdy kwota przychodu przekracza graniczną kwotę przychodu, świadczenie przedemerytalne ulega zawieszeniu.
Kwestię tę reguluje art. 5 ustawy o świadczeniach przedemerytalnych (Dz. U. z 2013 r. poz. 170).
Od 1 marca 2013 r. dopuszczalna miesięczna kwota przychodu wynosi 880,50 zł.
Wpływ na zawieszalność świadczenia ma zatem nie wymiar obowiązującego świadczeniobiorcę czasu pracy, lecz uzyskiwane z tego tytułu wynagrodzenie.
Uczestniczka forum ma zamiar zatrudnić osobę uprawnioną do świadczenia przedemerytalnego. Aby nie utraciła ona możliwości pobierania swojego świadczenia w pełnej wysokości, jej pensja z tytułu umowy o pracę winna stanowić maksymalnie 25% przeciętnego wynagrodzenia. Oznacza to, że nie może przekroczyć kwoty 880,50 zł miesięcznie.
2) Czy w związku z tym na mnie, jako pracodawcy, oprócz złożenia deklaracji, spoczywają jeszcze jakieś obowiązki wobec ZUS?
Osoba pobierająca świadczenie przedemerytalne jest zobowiązana niezwłocznie powiadomić organ rentowy o osiąganiu przychodu oraz o wysokości tego przychodu, a po zakończeniu roku rozliczeniowego, w terminie do dnia 31 maja następnego roku, o wysokości przychodu uzyskanego w roku rozliczeniowym, z uwzględnieniem przychodów uzyskanych w kolejnych miesiącach tego roku.
Rok rozliczeniowy dla osób usprawnionych do świadczenia przedemerytalnego obejmuje okres od dnia 1 marca każdego roku do ostatniego dnia lutego następnego roku.
Obowiązek powiadomienia spoczywa również odpowiednio na pracodawcy i zleceniodawcy lub innym płatniku składek, a w przypadku osoby pełniącej służbę - na właściwej jednostce organizacyjnej (art. 6 ust. 2 i ust. 3 ustawy o świadczeniach przedemerytalnych).
Płatnik składek zatrudniając osobę uprawnioną do świadczenia przedemerytalnego, winien więc niezwłocznie poinformować o tym fakcie organ rentowy, wskazując jednocześnie wysokość ustalonego wynagrodzenia. Natomiast po zakończeniu roku rozliczeniowego, tj. po 28 lutego 2014 r., konieczne będzie przekazanie do ZUS informacji o wysokości przychodu, osiągniętego przez pracownicę, uprawnioną do świadczenia przedemerytalnego, w całym roku rozliczeniowym, z jednoczesnym rozbiciem na poszczególne miesiące tego okresu. Uczestniczka forum będzie miała na to czas do 31 maja 2014 r.
www.EmeryturyiRenty.pl - Świadczenia przedemerytalne:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.VademecumKadrowego.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|