Gazeta Podatkowa nr 51 (988) z dnia 27.06.2013
Świadczenie przedemerytalne po 35 latach pracy
Obecnie jestem na zasiłku dla bezrobotnych. Ponieważ do pełnych 35 lat pracy brakuje mi 5 m-cy zatrudnienia, chciałabym dopracować brakujący okres, abym mogła nabyć prawo do świadczenia przedemerytalnego. Czy wystarczy mi zatrudnienie na 6 miesięcy, a następnie zwolnienie z powodu redukcji etatów?
Ustawodawca przewidział różne warianty przyznawania prawa do świadczenia przedemerytalnego, w zależności m.in. od długości stażu zawodowego, wieku, przyczyn ustania zatrudnienia.
W jednym z nich nabycie wspomnianych uprawnień jest możliwe m.in. dzięki udokumentowaniu przez byłego pracownika długiego stażu pracy. Pozwala na to art. 2 ust. 1 pkt 5 ustawy o świadczeniach przedemerytalnych (Dz. U. z 2013 r. poz. 170). Zgodnie z tym przepisem prawo do świadczenia przedemerytalnego przysługuje osobie, która do dnia rozwiązania stosunku pracy z przyczyn dotyczących zakładu pracy, w rozumieniu przepisów ustawy o promocji zatrudnienia, w którym była zatrudniona przez okres nie krótszy niż 6 miesięcy, posiada okres uprawniający do emerytury, wynoszący co najmniej 35 lat dla kobiet i 40 lat dla mężczyzn.
Za okres uprawniający do emerytury uważa się okres ustalony zgodnie z art. 5-9, art. 10 ust. 1 oraz art. 11 ustawy emerytalnej. Oznacza to, że pod uwagę brane są okresy składkowe i nieskładkowe oraz w razie potrzeby - okresy pracy w gospodarstwie rolnym.
Okresy nieskładkowe uwzględniane są w wymiarze nieprzekraczającym jednej trzeciej udowodnionych okresów składkowych.
Do nabycia świadczenia konieczne jest także spełnienie drugiej grupy przesłanek jednakowych dla wszystkich ubiegających się o świadczenie. Mianowicie świadczenie przedemerytalne przysługuje po upływie co najmniej 6 miesięcy pobierania zasiłku dla bezrobotnych, jeżeli osoba zainteresowana spełnia łącznie następujące warunki:
1) nadal jest zarejestrowana jako bezrobotna,
2) w okresie pobierania zasiłku dla bezrobotnych nie odmówiła bez uzasadnionej przyczyny przyjęcia propozycji odpowiedniego zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej, w rozumieniu ustawy o promocji zatrudnienia, albo zatrudnienia w ramach prac interwencyjnych lub robót publicznych,
3) złoży wniosek o przyznanie świadczenia przedemerytalnego w terminie nieprzekraczającym 30 dni od dnia wydania przez powiatowy urząd pracy dokumentu poświadczającego 6-miesięczny okres pobierania zasiłku dla bezrobotnych.
Dopracowanie sześciu miesięcy na podstawie umowy o pracę, a następnie rozwiązanie jej w odpowiednim trybie, teoretycznie pozwoliłoby Czytelniczce spełnić kryterium dotyczące wymaganego do świadczenia przedemerytalnego 35-letniego stażu pracy i otrzymać interesujące ją świadczenie. Jednakże nie można zapominać, że w pierwszej kolejności winna ona nabyć status osoby bezrobotnej z prawem do zasiłku dla bezrobotnych. To z kolei wymaga dłuższego zatrudnienia (przepracowanie co najmniej 365 dni w ostatnich 18 miesiącach), z wynagrodzeniem w wysokości co najmniej wynagrodzenia minimalnego.
www.EmeryturyiRenty.pl - Świadczenia przedemerytalne:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.VademecumKadrowego.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|