Gazeta Podatkowa nr 78 (1015) z dnia 30.09.2013
Świadczenie przedemerytalne dla przedsiębiorcy
Od 2005 r. nieprzerwanie prowadzę działalność gospodarczą. Od 2012 r. mam problemy finansowe, które trwają do dnia dzisiejszego. Mam ukończone 62 lata oraz wypracowane ponad 25 lat stażu pracy. Nie zatrudniam żadnego pracownika. Zastanawiam się nad wykreśleniem firmy z ewidencji działalności gospodarczej. Czy będzie mi przysługiwało świadczenie przedemerytalne?
Świadczenie przedemerytalne finansowane ze środków Funduszu Pracy jest przyznawane oraz wypłacane przez ZUS właściwy ze względu na miejsce zamieszkania osoby zainteresowanej. Kwestie związane ze spełnieniem warunków przez osobę ubiegającą się o to świadczenie reguluje ustawa o świadczeniach przedemerytalnych (Dz. U. z 2013 r. poz. 170).
Ustawodawca wśród osób, którym przysługuje świadczenie przedemerytalne wymienił prowadzących działalność gospodarczą (art. 2 ust. 1 pkt 3 ustawy o świadczeniach przedemerytalnych). Prawo to przysługuje mężczyźnie, gdy do dnia ogłoszenia upadłości:
- prowadził nieprzerwanie i przez okres nie krótszy niż 24 miesiące pozarolniczą działalność i za ten okres opłacił składki na ubezpieczenie społeczne oraz
- ukończył co najmniej 61 lat i posiada okres uprawniający do emerytury, wynoszący co najmniej 25 lat.
Za okres uprawniający do emerytury uważa się okres ustalony zgodnie z art. 5-9, art. 10 ust. 1 oraz art. 11 ustawy emerytalnej.
Poza wskazanymi warunkami wymaganymi od osoby prowadzącej działalność gospodarczą ustawodawca dodatkowo wymaga spełnienia warunków określonych w art. 2 ust. 3 ustawy o świadczeniach przedemerytalnych.
Czytelnik, mimo ukończenia 61 lat i udowodnienia 25-letniego stażu pracy nie uzyska prawa do świadczenia przedemerytalnego, bo zamierza zaprzestać prowadzenia działalności gospodarczej wykreślając firmę z ewidencji. Natomiast warunkiem niezbędnym do uzyskania prawa do świadczenia przedemerytalnego przez osobę prowadzącą działalność gospodarczą jest udowodnienie odpowiedniego wieku oraz okresu składkowego i nieskładkowego do dnia ogłoszenie upadłości, tj. do dnia wydania przez właściwy sąd postanowienia w tym zakresie.
"W sytuacji, gdy przychód firmy jest znacznie niższy od kosztów jego uzyskania i dłużnik spełnia zarówno podmiotowe jak i przedmiotowe przesłanki do ogłoszenia upadłości, a jedyną przeszkodą do jej ogłoszenia jest niemożność wpłacenia nawet zaliczki na poczet kosztów postępowania, należy przyjąć, iż istnieją obiektywne przyczyny zaprzestania prowadzenia działalności, a więc cel, jakiemu miała służyć ustawa (…) o świadczeniach przedemerytalnych (…), został osiągnięty". Wyrok Sądu Apelacyjnego w Katowicach z dnia 15 marca 2006 r., sygn. akt III AUa 15/06 |
www.EmeryturyiRenty.pl - Świadczenia przedemerytalne:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.VademecumKadrowego.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|