Ubezpieczenia i Prawo Pracy nr 10 (364) z dnia 10.05.2014
Świadczenie przedemerytalne dla osoby, która utraciła prawo do renty
Kobieta legitymująca się 28-letnim okresem pracy, przez ostatnich 5 lat pobierała rentę z tytułu niezdolności do pracy. Obecnie lekarz orzecznik ZUS orzekł, że jest zdolna do pracy, w związku z czym wypłata renty została wstrzymana. Czy może ubiegać się o świadczenie przedemerytalne?
Osoba, która nieprzerwanie przez okres co najmniej 5 lat pobierała rentę z tytułu niezdolności do pracy może ubiegać się o świadczenie przedemerytalne, jeżeli zarejestrowała się we właściwym powiatowym urzędzie pracy w ciągu 30 dni od dnia ustania prawa do renty oraz ukończyła wiek wynoszący dla kobiety 55 lat albo 60 lat w przypadku mężczyzny, posiada okres składkowy i nieskładkowy wynoszący co najmniej 20 lat w przypadku kobiet i 25 lat w przypadku mężczyzn. Ponadto musi ona spełnić dodatkowe warunki, tj.: nadal być zarejestrowana jako bezrobotna; w okresie pobierania zasiłku dla bezrobotnych nie może odmówić bez uzasadnionej przyczyny przyjęcia propozycji odpowiedniego zatrudnienia; złożyć wniosek o przyznanie świadczenia przedemerytalnego w terminie 30 dni, licząc od dnia wydania przez powiatowy urząd pracy dokumentu potwierdzającego 6-miesięczny okres pobierania zasiłku dla bezrobotnych. Powyższe wynika z art. 2 ust. 1 pkt 4 i ust. 3 ustawy.
Prawo do świadczenia przedemerytalnego przysługuje w przypadku ustania prawa do renty z tytułu niezdolności do pracy. Pod tym pojęciem rozumie się utratę dalszych uprawnień do świadczenia z powodu upływu okresu na jaki renta była przyznana lub niezgłoszenie wniosku o ustalenie prawa na dalszy okres, a także orzeczenie przez lekarza orzecznika ZUS o braku dalszej niezdolności do pracy. Świadczenia przedemerytalnego nie może uzyskać osoba, która zgłosiła wniosek o zawieszenie prawa do renty (art. 103 ust. 3 ustawy emerytalnej) albo której świadczenie rentowe zostało zawieszone w związku z osiąganiem przychodu w wysokości przekraczającej 130% przeciętnego wynagrodzenia.
Ważne: Przy ustalaniu 5-letniego okresu nieprzerwanego pobierania renty z tytułu niezdolności do pracy nie jest wymagane, aby było to ostatnie 5 lat, z tym że obowiązkowo przez taki okres rencista musi pobierać świadczenie rentowe. |
Zawieszenie wypłaty renty z powodu osiągania przychodu powyżej 130% przeciętnego wynagrodzenia podlega odliczeniu z wymaganych 5 lat.
Warunek terminowego zarejestrowania się w powiatowym urzędzie pracy nie zostanie spełniony, jeżeli rejestracja nastąpi później niż w ciągu 30 dni licząc od następnego dnia po ustaniu prawa do renty. Za dzień ustania prawa do renty uważa się pierwszy dzień miesiąca przypadającego po miesiącu, do którego przysługiwała renta okresowa lub dzień określony w decyzji ZUS, jeżeli przyczyna ustania prawa do renty jest inna niż upływ okresu, na jaki została przyznana. W przypadku, gdy wniosek o ustalenie dalszego prawa do renty z tytułu niezdolności do pracy został zgłoszony nie później niż w miesiącu, od którego ustało prawo do renty okresowej, warunek terminowego zarejestrowania się w urzędzie pracy uważa się za spełniony, jeżeli rejestracja nastąpiła w ciągu 30 dni od wydania decyzji odmawiającej prawa do renty na dalszy okres.
www.EmeryturyiRenty.pl - Świadczenia przedemerytalne:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.VademecumKadrowego.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|