Gazeta Podatkowa nr 39 (1080) z dnia 15.05.2014
Czy podjęcie pracy interwencyjnej może pozbawić prawa do świadczenia przedemerytalnego?
Mając prawie 55 lat życia i legitymując się 36-letnim stażem pracy, zostałam zwolniona z pracy w ramach redukcji etatów w firmie, w której przepracowałam ponad 20 lat. Nie mam praktycznie szans na znalezienie zatrudnienia, dlatego zamierzam ubiegać się o świadczenie przedemerytalne. Zasiłek dla bezrobotnych został mi już przyznany, jednak nieoficjalnie dowiedziałam się, że prawdopodobnie dostanę propozycję zatrudnienia w ramach prac interwencyjnych. Czy fakt ten może pozbawić mnie możliwości uzyskania prawa do interesującego mnie świadczenia?
Stanie się tak wyłącznie wówczas, gdy w okresie pobierania zasiłku dla bezrobotnych Czytelniczka bez uzasadnionej przyczyny odmówi przyjęcia zaproponowanego przez urząd pracy zatrudnienia w ramach prac interwencyjnych. Podjęcie takiego zatrudnienia natomiast nie uniemożliwi uzyskania prawa do świadczenia przedemerytalnego.
Przysługuje ono po spełnieniu łącznie warunków określonych w art. 2 ustawy o świadczeniach przedemerytalnych (Dz. U. z 2013 r. poz. 170), tj.:
1) tzw. zindywidualizowanych, uzależnionych od trybu zakończenia aktywności zawodowej, oraz
2) ogólnych, jednakowych dla wszystkich ubezpieczonych, a związanych właśnie ze statusem osoby bezrobotnej.
Te pierwsze, jak wynika z treści pytania, zostały już spełnione przez zainteresowaną. Uzyskała ona również prawo do zasiłku dla bezrobotnych, który musi pobierać przez okres co najmniej 6 miesięcy. Wówczas omawiane świadczenie zostanie jej przyznane, o ile:
- nadal będzie zarejestrowana jako bezrobotna,
- w okresie pobierania zasiłku dla bezrobotnych nie odmówi bez uzasadnionej przyczyny przyjęcia propozycji odpowiedniego zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej, w rozumieniu ustawy o promocji zatrudnienia, albo zatrudnienia w ramach prac interwencyjnych lub robót publicznych,
- złoży wniosek o przyznanie świadczenia przedemerytalnego w terminie nieprzekraczającym 30 dni od dnia wydania przez powiatowy urząd pracy dokumentu poświadczającego 6-miesięczny okres pobierania zasiłku dla bezrobotnych.
W szczególnie uzasadnionych przypadkach organ rentowy, na wniosek osoby zainteresowanej może przywrócić termin złożenia wniosku o świadczenie przedemerytalne.
Co istotne, do wymaganego okresu 6 miesięcy pobierania zasiłku dla bezrobotnych wlicza się m.in. okresy zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej, w rozumieniu przepisów ustawy o promocji zatrudnienia, albo zatrudnienia w ramach prac interwencyjnych lub robót publicznych podjętego w tym okresie.
Jeśli zatem padnie propozycja podjęcia zatrudnienia w ramach prac interwencyjnych, ubezpieczona nie tylko może, ale wręcz musi ją przyjąć.
Warto dodać, iż gdyby zatrudnienie to ustało po upływie 6-miesięcznego okresu pobierania zasiłku dla bezrobotnych, prawo do świadczenia przedemerytalnego będzie przysługiwało, jeżeli wniosek o jego przyznanie zostanie złożony w terminie 14 dni od dnia ustania tego zatrudnienia.
www.EmeryturyiRenty.pl - Świadczenia przedemerytalne:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.VademecumKadrowego.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|