Gazeta Podatkowa nr 72 (1113) z dnia 8.09.2014
Wysokość świadczenia przedemerytalnego
Od 18. roku życia pracuję zawodowo. Mój staż za dwa miesiące wyniesie 40 lat. Od ponad 20 lat pracuję u tego samego pracodawcy. Obecnie jednak będzie z przyczyn ekonomicznych redukował zatrudnienie. Dowiedziałem się, że najprawdopodobniej będę spełniał warunki do świadczenia przedemerytalnego. Jak zostanie ustalona jego wysokość?
Prawo do świadczenia przedemerytalnego przysługuje m.in. pracownikowi, który do dnia rozwiązania stosunku pracy z przyczyn dotyczących zakładu pracy, w rozumieniu przepisów ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy, w którym był zatrudniony przez okres nie krótszy niż 6 miesięcy, posiada okres uprawniający do emerytury, wynoszący co najmniej:
- 35 lat dla kobiet i
- 40 lat dla mężczyzn.
Kwestie te reguluje art. 2 ust. 1 pkt 5 ustawy o świadczeniach przedemerytalnych (Dz. U. z 2013 r. poz. 170 ze zm.). Z przedstawionego w pytaniu stanu faktycznego domniemać można, iż właśnie z tej alternatywy Czytelnik chce skorzystać ubiegając się o świadczenie przedemerytalne.
Jednak co ważne dla Czytelnika, świadczenie przedemerytalne przysługuje po upływie co najmniej 180 dni pobierania zasiłku dla bezrobotnych, jeżeli osoba ubiegająca się o omawianą należność spełnia łącznie następujące warunki:
- nadal jest zarejestrowana jako bezrobotna,
- w okresie pobierania zasiłku dla bezrobotnych nie odmówiła bez uzasadnionej przyczyny przyjęcia propozycji odpowiedniego zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej, w rozumieniu ustawy o promocji zatrudnienia, albo zatrudnienia w ramach prac interwencyjnych lub robót publicznych,
- złoży wniosek o przyznanie świadczenia przedemerytalnego w terminie nieprzekraczającym 30 dni od dnia wydania przez powiatowy urząd pracy dokumentu poświadczającego 180-dniowy okres pobierania zasiłku dla bezrobotnych.
Przy czym, w szczególnie uzasadnionych przypadkach ZUS, na wniosek osoby zainteresowanej, może przywrócić termin złożenia wniosku.
Świadczenie przedemerytalne przysługuje w kwocie ściśle określonej przez ustawodawcę, tj. w tzw. kwocie ryczałtowej.
Od 1 marca 2014 r. kwota świadczenia przedemerytalnego, co do zasady wynosi 991,39 zł.
Od osób ubiegających się o świadczenie przedemerytalne ustawodawca wymaga spełnienia szeregu warunków, w tym dotyczących długiego stażu ubezpieczeniowego. Nie przekłada się on jednak, ani kwota osiąganych przychodów w trakcie przebiegu ubezpieczenia, na wysokość przysługującego świadczenia przedemerytalnego. Wskazane parametry będą pełniły bardzo ważną rolę w ustaleniu wysokości przysługującej Czytelnikowi w przyszłości emerytury.
www.EmeryturyiRenty.pl - Świadczenia przedemerytalne:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.VademecumKadrowego.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
- Elektroniczna dokumentacja księgowa dla przedsiębiorców płacących PIT - obowiązkowa od 2026 r.
- Opublikowano rozporządzenie w sprawie zwolnienia z obowiązku wysyłki za 2025 r. JPK_SR_PD
- Projekt stanowiska w sprawie klasyfikacji obciążeń publicznoprawnych oraz identyfikacji tych, które są związane z obrotem
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|