Gazeta Podatkowa nr 4 (1149) z dnia 12.01.2015
Okres służby wojskowej w stażu emerytalno-rentowym
Od paru lat jestem zatrudniony w spółce, która od jakiegoś czasu ma problemy finansowe. Mogą one w niedługim czasie spowodować redukcję etatów. W swoim dorobku ubezpieczeniowym mam udokumentowany długi okres składkowy i nieskładkowy. Gdyby do okresu wymaganego został mi zaliczony okres czynnej służby wojskowej, spełniłbym wszystkie warunki do nabycia prawa do świadczenia przedemerytalnego. Nadmieniam, że zdaję sobie sprawę z konieczności zarejestrowania się i pobierania zasiłku dla bezrobotnych. Czy okres czynnej służby wojskowej zostanie mi zaliczony? Jeśli tak, to na podstawie jakiego dokumentu?
Prawo do świadczenia przedemerytalnego przysługuje m.in. po udokumentowaniu odpowiedniego okresu uprawniającego do emerytury. W przypadku mężczyzn może on wynosić od 25 do 40 lat, w zależności od pozostałych do spełnienia warunków niezbędnych do przyznania świadczenia przedemerytalnego, o których mowa w art. 2 ust. 1, 6 ustawy o świadczeniach przedemerytalnych (Dz. U. z 2013 r. poz. 170 ze zm.).
Za okres uprawniający do emerytury uważa się okres ustalony zgodnie z przepisami art. 5-9, art. 10 ust. 1 oraz art. 11 ustawy emerytalnej. Tak stanowi art. 2 ust. 2 ustawy o świadczeniach przedemerytalnych.
Przy ustalaniu prawa do świadczenia przedemerytalnego zostaną więc uwzględnione następujące okresy:
- składkowe wymienione w art. 6 ustawy emerytalnej,
- nieskładkowe wymienione w art. 7 ustawy emerytalnej,
- uzupełniające wymienione w art. 10 ust. 1 ustawy emerytalnej.
Okres, o który pyta Czytelnik, został przez ustawodawcę zaliczony do grupy okresów składkowych. W myśl art. 6 ust. 1 pkt 4 ustawy emerytalnej jest nim okres czynnej służby wojskowej w Wojsku Polskim lub okresy jej równorzędne albo okresy zastępczych form tej służby.
Czytelnik może więc liczyć na uwzględnienie odbytej czynnej służby wojskowej do okresu uprawniającego do wnioskowanego świadczenia przedemerytalnego. Aby jednak tak się stało, wraz z wnioskiem o świadczenie powinien przedłożyć stosowną dokumentację. Wystarczającym w tym celu będzie zaświadczenie Wojskowej Komendy Uzupełnień albo książeczka wojskowa, czy też jej kopia poświadczona za zgodność z oryginałem. Warto wskazać, iż kopię książeczki oraz jej odpowiedniego poświadczenia może dokonać pracownik organu rentowego na etapie składania wniosku. Prawo do świadczenia ustala się od następnego dnia po złożeniu wniosku wraz z kompletem dokumentów.
www.EmeryturyiRenty.pl - Świadczenia przedemerytalne:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.VademecumKadrowego.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|