Gazeta Podatkowa nr 100 (1557) z dnia 13.12.2018
Dokumenty niezbędne przy ubieganiu się o emeryturę pomostową
Jeden z pracowników zatrudniony w szczególnych warunkach zamierza ubiegać się o emeryturę pomostową. W celu udokumentowania takiej pracy za okres przypadający po 31 grudnia 2008 r. oczekuje wystawienia świadectwa wykonywania pracy w szczególnych warunkach. Opłacamy składki na Fundusz Emerytur Pomostowych i z wszelkich dostępnych informacji wynika, że okresy takiej pracy ZUS uwzględnia na podstawie zapisów na indywidualnym koncie ubezpieczonego. Uważam więc, że nie ma potrzeby wystawiania takiego dokumentu. Pracownik upiera się, że powinnam wydać żądane przez niego świadectwo. Co mogę zrobić?
W sytuacji opisanej przez Czytelniczkę w zakresie udokumentowania okresu pracy w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze przypadającego po 31 grudnia 2008 r. dla celów ubiegania się o emeryturę pomostową wystarczające będzie wystawienie pracownikowi zaświadczenia zawierającego, oprócz jego danych osobowych oraz identyfikacyjnych płatnika składek i pracownika wystawiającego taki dokument, informacje dotyczące:
- okresu, w którym wykonywał on prace w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze,
- rodzaju wykonywanej pracy,
- wymiaru czasu pracy.
Postępowanie w sprawie emerytury pomostowej wszczyna się na wniosek pracownika zgłoszony bezpośrednio lub za pośrednictwem płatnika składek w organie rentowym. Tak stanowi art. 24 ustawy o emeryturach pomostowych (Dz. U. z 2018 r. poz. 1924).
Emerytura pomostowa przysługuje pracownikowi, który przede wszystkim urodził się po 31 grudnia 1948 r. i wykonywał prace w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze. Aby otrzymać takie świadczenie, pracownik musi m.in. osiągnąć odpowiedni wiek i udowodnić odpowiedni staż ubezpieczeniowy, w tym staż pracy w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze. Kwestie wymaganych przesłanek do emerytury pomostowej przysługującej na:
- ogólnych zasadach reguluje art. 4, 49 ustawy o emeryturach pomostowych,
- szczególnych zasadach reguluje art. 5-10, 49 ustawy o emeryturach pomostowych,
- odrębnych zasadach dotyczących osób wykonujących prace górnicze oraz żołnierzy zawodowych i funkcjonariuszy tzw. służb mundurowych reguluje odpowiednio art. 11 i 13 ustawy o emeryturach pomostowych.
Omawiane świadczenie stanowi równowartość kwoty będącej wynikiem podzielenia podstawy obliczenia emerytury przez średnie dalsze trwanie życia dla osób w wieku 60 lat, ustalone według obowiązujących w dniu zgłoszenia wniosku o przyznanie emerytury pomostowej tablic średniego trwania życia. Przy czym, jeżeli pracownik jest członkiem otwartego funduszu emerytalnego, przy ustalaniu podstawy obliczenia emerytury, składki na ubezpieczenie emerytalne, zaewidencjonowane na jego koncie w ZUS, zwiększa się przez pomnożenie wskaźnikiem korygującym 19,52/12,22, stanowiącym stosunek pełnej wysokości składki na ubezpieczenie emerytalne do wysokości zaewidencjonowanej na koncie ubezpieczonego w ZUS.
W zależności zatem od przesłanek, które pracownik powinien udokumentować oraz tego, czy ma obliczony kapitał początkowy, wraz z wnioskiem o emeryturę pomostową powinien załączyć odpowiednie dokumenty (patrz ramka).
Dokumenty, na podstawie których ZUS ustali prawo oraz wysokość emerytury pomostowej, to w szczególności:
Jak podaje ZUS w informacji do wniosku o emeryturę pomostową, okresy pracy w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze przebyte po 31 grudnia 2008 r. organ uwzględni na podstawie zapisów na indywidualnym koncie ubezpieczonego. |
www.EmeryturyiRenty.pl - Emerytury:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.VademecumKadrowego.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|