Gazeta Podatkowa nr 8 (1883) z dnia 27.01.2022
Świadczenie rehabilitacyjne a wysokość emerytury
Ukończyłem wiek emerytalny, ale obecnie pobieram świadczenie rehabilitacyjne. Czy świadczenie to pobrane tuż przed nabyciem prawa do emerytury powszechnej wpływa na wysokość takiej emerytury? Czy w związku z tym lepiej jest pobierać świadczenie rehabilitacyjne, a potem przejść na emeryturę? (pytanie z dyskusji na www.forum,.gofin.pl nr 1372839)
Na wysokość emerytury ustalanej według nowych zasad wpływ ma:
- wartość ustalonego i zwaloryzowanego kapitału początkowego obliczanego na podstawie wymiaru okresu składkowego i nieskładkowego oraz osiągniętego do 31 grudnia 1998 r. wynagrodzenia (przychodu, uposażenia) stanowiącego podstawę wymiaru składek,
- kwota składek na ubezpieczenie emerytalne, z uwzględnieniem waloryzacji składek zewidencjonowanych na koncie ubezpieczonego do końca miesiąca poprzedzającego miesiąc, od którego przysługuje wypłata emerytury,
- wartość przyjętego średniego dalszego trwania życia, które jest ustalane dla osób w wieku równym wiekowi przejścia na emeryturę danego ubezpieczonego, wyrażanego w dniu przejścia na emeryturę w ukończonych latach i miesiącach,
- ilość przeprowadzonych ustawowych waloryzacji składek emerytalnych i kapitału początkowego oraz wartość przyjętych do tego celu wskaźników.
Sposób obliczenia nowej emerytury regulują art. 25-26a ustawy o emeryturach i rentach z FUS (Dz. U. z 2021 r. poz. 291 ze zm.).
Pobranie świadczenia rehabilitacyjnego przysługującego tuż przed nabyciem prawa do emerytury powszechnej, a więc po 31 grudnia 1998 r., nie wpłynie w bezpośredni sposób na wysokość takiej emerytury. Od kwoty świadczeń przysługujących ubezpieczonemu z ubezpieczenia chorobowego i/lub wypadkowego płatnik nie potrąca składek m.in. emerytalno-rentowych. Powoduje to, że za okres należnych świadczeń chorobowych na indywidualnym koncie ubezpieczonego w ZUS nie są ewidencjonowane składki emerytalne mające wpływ na wysokość emerytury. Późniejsze przejście na emeryturę (z uwagi na pobieranie świadczenia rehabilitacyjnego) może spowodować, że do jej naliczenia zostanie uwzględniona mniejsza wartość trwania życia oraz zewidencjonowane dotychczas składki na ubezpieczenie emerytalne i ustalony kapitał zostaną poddane dodatkowej ustawowej waloryzacji. Zdecydowanie lepiej jest jednak, gdy przejście na emeryturę w późniejszym terminie związane jest z opłacaniem składek emerytalno-rentowych, a więc kontynuowaniem aktywności zawodowej.
Przy przejściu na emeryturę w późniejszym czasie, a więc po osiągnięciu powszechnego wieku emerytalnego, dodatkowo trzeba mieć na uwadze, że powoduje to utratę możliwości pobierania świadczenia za dany okres, a więc doprowadza do konkretnej straty finansowej. Dlatego też decyzja w tym zakresie zawsze należy do ubezpieczonego.
www.EmeryturyiRenty.pl - Emerytury:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.VademecumKadrowego.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|