Gazeta Podatkowa nr 77 (2160) z dnia 23.09.2024
Wnioskowanie o emeryturę pomostową i dalsze zatrudnienie
Pracownik za miesiąc skończy 60 lat. Spełnia on wszystkie warunki do nabycia prawa do emerytury pomostowej. Jako pracodawca chciałbym jednak, aby pracownik po rozwiązaniu stosunku pracy nadal świadczył taką samą pracę na rzecz firmy, ale po przyznaniu emerytury już nie w ramach stosunku pracy, a umowy zlecenia. Czy praca w oparciu o umowę zlecenia będzie miała wpływ na prawo pracownika do pobierania przyznanej mu emerytury?
TAK. Emeryturę pomostową można uzyskać na zasadach:
- ogólnych w myśl art. 4 ustawy o emeryturach pomostowych (Dz. U. z 2023 r. poz. 164 ze zm.),
- szczególnych, a więc na zasadach wskazanych w art. 5-11 ustawy o emeryturach pomostowych.
Prawo do emerytury pomostowej, z uwzględnieniem art. 5-12 ustawy o emeryturach pomostowych, przysługuje pracownikowi, który spełni łącznie następujące warunki:
- urodził się po 31 grudnia 1948 r.,
- ma okres pracy w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze wynoszący co najmniej 15 lat,
- osiągnął wiek wynoszący co najmniej 55 lat dla kobiet i co najmniej 60 lat dla mężczyzn,
- ma okres składkowy i nieskładkowy, ustalony na zasadach określonych w art. 5-9 i art. 11 ustawy o emeryturach i rentach z FUS (Dz. U. z 2023 r. poz. 1251 ze zm.), wynoszący co najmniej 20 lat dla kobiet i co najmniej 25 lat dla mężczyzn,
- po dniu 31 grudnia 2008 r. wykonywał pracę w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze, w rozumieniu art. 3 ust. 1 i ust. 3 ustawy o emeryturach pomostowych.
Warto wskazać, iż dla celów przyznania prawa do emerytury pomostowej ustawodawca nie wymaga rozwiązania stosunku pracy. Jeśli jednak ubezpieczony złoży wniosek o taką emeryturę, ale nie rozwiąże stosunku pracy, wówczas ZUS wyda decyzję o przyznaniu emerytury pomostowej, ale zawiesi do niej prawo. Oznacza to, że osoba pozostająca w stosunku pracy, której ZUS ustalił prawo do emerytury pomostowej, aby ją pobierać, musi rozwiązać dotychczasowy stosunek pracy.
Co więcej, na możliwość pobierania przyznanej emerytury pomostowej ma wpływ m.in. wysokość osiąganego dodatkowego przychodu. Gdy jednak osoba uprawniona do emerytury pomostowej podejmie pracę w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze, w rozumieniu art. 3 ust. 1 i ust. 3 ustawy o emeryturach pomostowych, wówczas prawo do emerytury pomostowej ulega zawieszeniu bez względu na wysokość uzyskiwanego przychodu. Dzieje się tak zarówno, gdy praca w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze, w rozumieniu art. 3 ust. 1 i ust. 3 ustawy o emeryturach pomostowych podejmowana jest na podstawie stosunku pracy, jak i umowy cywilnoprawnej (art. 17 ustawy o emeryturach pomostowych).
Skoro pracownik Czytelnika niebawem ukończy 60 lat i spełnia warunki do przyznania mu emerytury pomostowej, to składając wniosek o taką emeryturę może skorzystać z druku EPOM, wskazując w nim również na okoliczność niepozostawania w stosunku pracy, ale wykonywania pracy szczególnej na podstawie umowy cywilnoprawnej (patrz: Przykładowo wypełnione części formularza EPOM).
www.EmeryturyiRenty.pl - Emerytury:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.VademecumKadrowego.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|