Gazeta Podatkowa nr 45 (1295) z dnia 6.06.2016
Wniosek o emeryturę za męża może złożyć żona
Mój mąż od pewnego czasu zbierał dokumentację niezbędną do ubiegania się o wcześniejszą emeryturę. Parę dni temu musiał pilnie wyjechać w sprawach rodzinnych. Jego nieobecność w domu przedłuży się jeszcze przynajmniej o miesiąc. Okazało się, że o ile zebrał wszystkie dokumenty, to na formularzu wniosku nie złożył wymaganego podpisu. Złożenie wniosku po jego powrocie może spowodować, że straci on prawo do emerytury co najmniej za jeden miesiąc. Co w takiej sytuacji można zrobić?
Czytelniczka jak najszybciej powinna uzyskać od męża pełnomocnictwo do złożenia w organie rentowym w jego imieniu wniosku o emeryturę. Wówczas jako pełnomocnik męża będzie ona mogła podpisać wniosek o emeryturę przysługującą mężowi.
Postępowanie w sprawie świadczeń emerytalno-rentowych wszczynane jest:
- na podstawie wniosku zainteresowanego, pełnomocnika lub osoby upoważnionej przez zainteresowanego albo
- z urzędu przez organ rentowy.
Tak wskazuje § 3 ust. 1 oraz § 4 ust. 1 pkt 9 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej w sprawie postępowania o świadczenia emerytalno-rentowe (Dz. U. z 2011 r. nr 237, poz. 1412).
W sytuacji opisanej przez Czytelniczkę dopuszcza się wszczęcie postępowania wyłącznie na wniosek wymienionych wcześniej osób. Ważną okolicznością dla ustalenia prawa do świadczenia oraz podjęcia jego wypłaty jest wówczas moment wystąpienia z takim wnioskiem. Świadczenia wypłaca się bowiem poczynając od dnia powstania do nich prawa, nie wcześniej jednak niż od miesiąca, w którym zgłoszono wniosek. Tak stanowi art. 129 ust. 1 ustawy o emeryturach i rentach z FUS (Dz. U. z 2015 r. poz. 748 ze zm.).
Po uzyskaniu od męża odpowiedniego pełnomocnictwa Czytelniczka powinna podpisać przygotowany wniosek o emeryturę dla męża i złożyć go wraz z pełnomocnictwem oraz innymi dokumentami z przebiegu ubezpieczenia męża w ZUS. Podczas wizyty w organie rentowym Czytelniczka powinna mieć przy sobie swój dowód osobisty. W oparciu o ten dokument pracownik ZUS potwierdzi jej tożsamość.
Co ważne, jak wynika z pkt 4 informacji umieszczonej na formularzu wniosku o emeryturę ZUS Rp-1E, pełnomocnictwo powinno być udzielone na piśmie, w formie dokumentu elektronicznego lub zgłoszone do protokołu.
Przykładowo sporządzone pełnomocnictwo w sprawie złożenia wniosku o emeryturę przez inną osobę niż zainteresowany | |
Jacek Styczyński |
Poznań, dnia 30 maja 2016 r. |
Pełnomocnictwo Upoważniam żonę Karolinę Styczyńską, legitymującą się dowodem osobistym AAA 861111, zamieszkałą w Poznaniu przy ul. Spokojnej 10, do złożenia w organie rentowym w moim imieniu wniosku o emeryturę. |
|
Jacek Styczyński |
www.EmeryturyiRenty.pl - Emerytury:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.VademecumKadrowego.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|