Ubezpieczenia i Prawo Pracy nr 8 (434) z dnia 10.04.2017
Ustalenie emerytury częściowo na starych i nowych zasadach
Pracownik w 2013 r. spełnił warunki do przyznania wcześniejszej emerytury z tytułu wykonywania pracy w szczególnych warunkach. Jednak dopiero w tym roku zdecydował się zgłosić wniosek o świadczenie emerytalne. W jaki sposób zostanie obliczona emerytura?
Ubezpieczeni urodzeni po 31 grudnia 1948 r., którzy wiek uprawniający do emerytury osiągnęli w latach 2009-2014, mają prawo do ustalenia wysokości emerytury częściowo na "starych", a częściowo na nowych zasadach, tzw. mieszanej.
Zgodnie z art. 183 ustawy emerytalnej, wysokość emerytury mieszanej dla osoby, która osiągnęła wiek uprawniający do emerytury w 2013 r. i 2014 r. wynosi:
- 80% emerytury obliczonej na "starych" zasadach (art. 53 ustawy emerytalnej) oraz
- 20% emerytury obliczonej na nowych zasadach (art. 26 ustawy emerytalnej).
Należy zaznaczyć, że dla powyższego sposobu obliczenia emerytury bez znaczenia jest rok, w którym osoba zainteresowana zgłosi wniosek o to świadczenie. Natomiast za wiek uprawniający do emerytury uważa się powszechny wiek emerytalny lub obniżony wiek emerytalny w przypadku prawa do wcześniejszej emerytury.
Kalkulator wieku emerytalnego dostępny jest w serwisie www.kalkulatory.gofin.pl. |
Według mieszanego sposobu wysokość emerytury oblicza się osobom, które nie były członkami otwartego funduszu emerytalnego albo złożyły wniosek o przekazanie środków zgromadzonych na rachunku w otwartym funduszu emerytalnym, za pośrednictwem ZUS, na dochody budżetu państwa. W ten sposób może być obliczona również emerytura dla osób, które mają ustalone uprawnienia do wcześniejszej emerytury, lecz nie pobrały tego świadczenia choćby za 1 miesiąc. Chodzi tu o emerytury przyznawane na podstawie przepisów art. 46-50 ustawy emerytalnej i obliczone w myśl "starych" zasad. Jeśli osoba pobrała wcześniejszą emeryturę, to może wystąpić z wnioskiem o przyznanie nowej emerytury, ale jej wysokość zostanie obliczona wyłącznie na nowych zasadach.
Wysokość emerytury dla osób spełniających powyższe warunki jest obliczana według mieszanego sposobu i na nowych zasadach. Następnie ZUS dokonuje porównania obliczonych kwot i podejmuje wypłatę świadczenia korzystniejszego.
Przykład |
W styczniu 2017 r. z wnioskiem o emeryturę wystąpił 66-letni mężczyzna. Wnioskodawca legitymuje się 36-letnim okresem składkowym, w tym 16 lat przypada na wykonywanie pracy w szczególnym charakterze, oraz 4-letnim okresem nieskładkowym.
Wiek uprawniający do wcześniejszej emerytury na podstawie art. 184 ustawy emerytalnej osiągnął w 2011 r. ZUS dokonał obliczenia emerytury na dwa sposoby, czyli mieszany, tj. 55% według "starych" zasad i 45% według nowych zasad oraz tylko według nowych zasad. Następnie dokonał porównania obliczonych kwot świadczenia. W pierwszym przypadku wysokość emerytury wyniosła 3.284,90 zł, a w drugim 3.679,50 zł. ZUS podjął wypłatę wyższego świadczenia.
www.EmeryturyiRenty.pl - Emerytury:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.VademecumKadrowego.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|