Gazeta Podatkowa nr 68 (1422) z dnia 24.08.2017
Staż pracy a wysokość emerytury pomostowej
Spełniłem warunki do otrzymania emerytury pomostowej. Byłem przekonany, że skoro do jej przyznania niezbędne jest udowodnienie określonego stażu pracy i stażu w warunkach szczególnych, to przy ustalaniu jej wysokości również ma to znaczenie. Z decyzji ZUS wynika, że do jej obliczenia przejęta została wysokość składek oraz dalsze trwanie życia. Czy rzeczywiście tak nalicza się emeryturę pomostową?
TAK. Emerytura pomostowa stanowi równowartość kwoty będącej wynikiem podzielenia podstawy obliczenia emerytury przez średnie dalsze trwanie życia dla osób w wieku 60 lat, ustalone według obowiązujących w dniu zgłoszenia wniosku o przyznanie emerytury pomostowej tablic średniego trwania życia. Podstawę obliczenia emerytury ustala się w sposób określony w art. 25 ustawy o emeryturach i rentach z FUS (Dz. U. z 2017 r. poz. 1383), zwanej ustawą emerytalną. Natomiast średnie dalsze trwanie życia przyjmuje się z tablic, o których mowa w art. 26 ustawy emerytalnej. Tak wynika z art. 14 ust. 1 ustawy o emeryturach pomostowych (Dz. U. z 2017 r. poz. 664).
Na podstawę obliczenia emerytury pomostowej składa się:
- kwota składek na ubezpieczenie emerytalne, z uwzględnieniem ich waloryzacji, zewidencjonowanych na indywidualnym koncie ubezpieczonego w ZUS do końca miesiąca poprzedzającego miesiąc, od którego przysługuje wypłata emerytury, oraz
- kwota zwaloryzowanego kapitału początkowego.
Przy czym, jeżeli ubezpieczony jest członkiem otwartego funduszu emerytalnego, przy ustalaniu podstawy obliczenia emerytury, składki na ubezpieczenie emerytalne, zewidencjonowane na jego koncie w ZUS, zwiększa się przez pomnożenie wskaźnikiem korygującym 19,52/12,22, stanowiącym stosunek pełnej wysokości składki na ubezpieczenie emerytalne do wysokości zaewidencjonowanej na koncie ubezpieczonego w ZUS.
Tablicę średniego dalszego trwania życia ogłasza corocznie Prezes GUS w Monitorze Polskim, w formie komunikatu. Tablica ta stanowi podstawę do obliczenia emerytur ustalanych na wnioski zgłoszone od 1 kwietnia danego roku do 31 marca następnego roku kalendarzowego.
Kwota emerytury pomostowej nie może być niższa niż kwota najniższej emerytury.
Prawo do emerytury pomostowej przysługuje po udokumentowaniu odpowiedniego wymiaru okresu składkowego i nieskładkowego, w tym pracy "szczególnej". Z uwagi na te okoliczności ustawodawca zastosował gwarancję wysokości emerytury pomostowej na co najmniej minimalnym poziomie odpowiednim dla najniższej emerytury z FUS. Długość stażu pracy, o czym wspomina Czytelnik, nie wpływa zatem bezpośrednio na wysokość emerytury pomostowej, ale nie pozostaje całkowicie bez znaczenia.
|
www.EmeryturyiRenty.pl - Emerytury:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.VademecumKadrowego.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|