Gazeta Podatkowa nr 25 (1482) z dnia 26.03.2018
Przeliczenie emerytury powszechnej dla kobiet uprawnionych do emerytury kapitałowej
Ubezpieczona otrzymująca okresową emeryturę kapitałową przyznaną przed 1 października 2017 r., a więc przed obniżeniem powszechnego wieku emerytalnego, może pobierać to świadczenie do dnia poprzedzającego dzień, w którym osiągnie podwyższony wiek emerytalny przewidziany dla mężczyzn. Wcześniej jednak, tj. po ukończeniu 65. roku życia, ubezpieczona może złożyć w ZUS wniosek o przeliczenie emerytury powszechnej.
Okresowa emerytura kapitałowa wypłacana jest uprawnionej do emerytury powszechnej kobiecie będącej członkiem ofe, jeżeli ukończyła 60 lat oraz ma zapisaną na subkoncie wystarczającą kwotę środków, tj. równą co najmniej dwudziestokrotności dodatku pielęgnacyjnego.
Emerytura kapitałowa przysługuje do ukończenia 65. roku życia, a więc do ukończenia powszechnego wieku emerytalnego przewidzianego dla mężczyzn. Tak stanowi art. 7 ust. 2 ustawy o emeryturach kapitałowych. Prawo do okresowej emerytury kapitałowej przyznane począwszy od 1 października 2017 r. przysługuje do dnia poprzedzającego 65. urodziny.
Przy czym, jeżeli emerytura taka została przyznana ubezpieczonej przed 1 października 2017 r., to prawo do niej przysługuje jej do osiągnięcia podwyższonego wieku emerytalnego przewidzianego dla mężczyzny urodzonego w tym samym kwartale i roku co ona, o ile wcześniej nie wygasło z innego powodu.
Ustawodawca zastrzegł, że prawo do okresowej emerytury kapitałowej wygasa:
- w przypadku śmierci członka otwartego funduszu emerytalnego,
- z dniem poprzedzającym dzień, w którym członek ofe ukończył 65. rok życia,
- w przypadku wyczerpania środków zewidencjonowanych na subkoncie.
W myśl art. 26c ust. 1 ustawy emerytalnej, po osiągnięciu wieku emerytalnego wynoszącego 65 lat przez osobę, która pobierała okresową emeryturę kapitałową do dnia poprzedzającego osiągnięcie tego wieku, emeryturę powszechną oblicza się ponownie z urzędu.
Zatem ubezpieczone, którym ZUS przyznał okresową emeryturę kapitałową przed 1 października 2017 r., mogą wcześniej, tj. już po skończeniu 65 lat, złożyć w ZUS wniosek o przeliczenie emerytury powszechnej z uwzględnieniem środków zgromadzonych na subkoncie. Przeliczenie takie dotyczy nie tylko kobiet pobierających okresową emeryturę kapitałową, ale również tych, które do dnia poprzedzającego dzień osiągnięcia wieku emerytalnego (65 lat) nie pobrały tej emerytury wskutek zawieszenia prawa do niej, zgodnie z art. 103a ustawy emerytalnej, a więc z uwagi na wykonywanie pracy u dotychczasowego pracodawcy.
Do ustalenia podstawy obliczenia emerytury organ weźmie pod uwagę:
- składki na ubezpieczenie emerytalne, zapisane na koniec miesiąca poprzedzającego miesiąc, od którego przysługuje wypłata emerytury w nowej wysokości, przy uwzględnieniu ich waloryzacji,
- zwaloryzowany kapitał początkowy oraz środki zapisane na subkoncie.
Nie uwzględni natomiast kwot zwiększeń składek na ubezpieczenie emerytalne oraz kapitału początkowego uzyskanych w wyniku waloryzacji kwartalnej, o której mowa w art. 25a ustawy emerytalnej, przeprowadzonej w celu obliczenia dotychczas przysługującej emerytury powszechnej.
Wymienione kwoty zostaną zsumowane, a otrzymana podstawa obliczenia emerytury podzielona przez średnie dalsze trwanie życia dla wieku, w którym ubezpieczona złoży wniosek o ponowne ustalenie wysokości emerytury. W wyniku przeliczenia emerytura powszechna nie może być niższa od kwoty odpowiadającej wysokości takiej emerytury i okresowej emerytury kapitałowej przysługującej w dniu poprzedzającym osiągnięcie wieku emerytalnego wynoszącego 65 lat.
www.EmeryturyiRenty.pl - Emerytury:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.VademecumKadrowego.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|