Ubezpieczenia i Prawo Pracy nr 9 (459) z dnia 1.05.2018
Nie zawsze ZUS z urzędu zamieni rentę tytułu niezdolności do pracy na emeryturę
Od 3 lat pobieram rentę z tytułu niezdolności do pracy przyznaną na stałe. W marcu 2018 r. ukończyłem 65 lat. ZUS nie zamienił mi renty na emeryturę. Czy muszę złożyć w tej sprawie wniosek, czy w innym terminie ZUS automatycznie zamieni świadczenia?
Osoby, które pobierają rentę z tytułu niezdolności do pracy przyznaną przed 1 października 2017 r. na okres przypadający również po osiągnięciu obniżonego wieku emerytalnego, w celu przyznania emerytury wraz z osiągnięciem tego wieku muszą złożyć stosowny wniosek.
Zgodnie z art. 17 ustawy z dnia 16 listopada 2016 r. o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Fundusz Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2017 r. poz. 38 ze zm.), dalej ustawy zmieniającej, obowiązuje gwarancja ochrony praw nabytych do świadczeń określonych w przepisach zmienianych niniejszą ustawą. Na podstawie tego przepisu oraz art. 19 ustawy zmieniającej, osoby, które w dniu 1 października 2017 r. miały ustalone prawo do renty z tytułu niezdolności do pracy zachowują prawo do tego świadczenia do dnia ukończenia podwyższonego wieku emerytalnego (obowiązującego do 30 września 2017 r.). Zasada ta dotyczy osób, które miały ustalone prawo do renty:
- do dnia osiągnięcia podwyższonego wieku emerytalnego (włącznie z tym dniem),
- na okres przypadający po dniu osiągnięcia podwyższonego wieku emerytalnego,
- na stałe.
Osobom tym ZUS z urzędu zamieni rentę na emeryturę z dniem osiągnięcia podwyższonego wieku emerytalnego.
Przykład |
ZUS przyznał prawo do renty z tytułu częściowej niezdolności do pracy 58-letniej kobiecie na okres do 28 lutego 2020 r., tj. do ukończenia podwyższonego wieku emerytalnego obowiązującego do 30 września 2017 r.
Kalkulator wieku emerytalnego dostępny jest w serwisie www.kalkulatory.gofin.pl |
W kwietniu 2018 r. zainteresowana ukończyła powszechny wiek emerytalny 60 lat. ZUS nadal kontynuuje wypłatę renty. Zostanie ona zamieniona na emeryturę dopiero od 1 marca 2020 r.
Powyższe zasady nie mają zastosowania do osób, które mają ustalone prawo do renty z tytułu niezdolności do pracy na okres krótszy niż do osiągnięcia podwyższonego wieku emerytalnego. Osoby te zachowują prawo do renty z tytułu niezdolności do pracy tylko do osiągnięcia obecnie obowiązującego powszechnego wieku emerytalnego, czyli osiągnięcia 60 lat przez kobietę i 65 lat przez mężczyznę.
Ważne: Prawo do emerytury może być przyznane na wniosek osoby zainteresowanej przed ukończeniem podwyższonego wieku emerytalnego. |
Zatem osoby, którym przed 1 października 2017 r. przyznano rentę z tytułu niezdolności do pracy do czasu osiągnięcia podwyższonego wieku emerytalnego lub na stałe, a osiągną obecnie obowiązujący wiek emerytalny, tj. odpowiednio 60 lat (kobieta) i 65 lat (mężczyzna), w trakcie pobierania tego świadczenia, mogą wcześniej zgłosić wniosek o przyznanie emerytury, nie czekając na termin, do którego przyznano rentę.
Zwracamy uwagę! W przypadku rencistów pozostających w stosunku pracy, którzy wcześniej na własny wniosek będą ubiegać się emeryturę, ma zastosowanie art. 103a ustawy emerytalnej. Na mocy powołanego przepisu, prawo do emerytury ulega zawieszeniu bez względu na wysokość przychodu uzyskiwanego przez emeryta z tytułu zatrudnienia kontynuowanego bez uprzedniego rozwiązania stosunku pracy z pracodawcą, na rzecz którego wykonywał je bezpośrednio przed dniem nabycia prawa do emerytury, ustalonym w decyzji ZUS. Zatem każdy pracujący rencista, który będzie chciał na własny wniosek przejść na emeryturę, musi rozwiązać umowę o pracę, aby ZUS podjął wypłatę świadczenia. Zasada ta nie obowiązuje, gdy przechodzą z renty na emeryturę z urzędu. Ta sytuacja w przypadku pracujących rencistów jest zdecydowanie korzystniejsza, ponieważ nie muszą rozwiązywać dotychczasowego stosunku pracy.
www.EmeryturyiRenty.pl - Emerytury:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.VademecumKadrowego.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|