Ubezpieczenia i Prawo Pracy nr 14 (464) z dnia 10.07.2018
Wycofanie wniosku o emeryturę
Pracownica w czerwcu br. ukończyła wiek emerytalny. W tym też miesiącu rozwiązała umowę o pracę i zgłosiła wniosek o emeryturę. Obecnie dowiedziała się jednak, że obliczenie świadczenia emerytalnego w czerwcu br. jest niekorzystne. Czy tak jest w istocie, a jeżeli tak, to czy może wycofać wniosek o emeryturę?
Odpowiedź na obydwa pytania jest twierdząca.
Podstawę obliczenia emerytury ustalanej na nowych zasadach stanowi, co do zasady, kwota składek na ubezpieczenie emerytalne, z uwzględnieniem waloryzacji składek zewidencjonowanych na koncie ubezpieczonego do końca miesiąca poprzedzającego miesiąc, od którego przysługuje wypłata emerytury, zwaloryzowanego kapitału początkowego oraz kwot środków zewidencjonowanych na subkoncie w ZUS (art. 25 ustawy emerytalnej). Waloryzację przeprowadza się corocznie od 1 czerwca każdego roku. Podlegają jej składki zewidencjonowane na dzień 31 stycznia roku, za który jest przeprowadzana waloryzacja, powiększone o kwoty z tytułu przeprowadzonych waloryzacji. Składki zewidencjonowane po dniu 31 stycznia roku, za który przeprowadzono ostatnią waloryzację roczną, są waloryzowane kwartalnie. W przypadku osób, które wniosek o emeryturę składają w czerwcu, kwoty zapisane na koncie oraz subkoncie podlegają tylko waloryzacji rocznej. Nie podlegają waloryzacjom kwartalnym, ponieważ od 1 czerwca danego roku zostały już zwaloryzowane rocznie za poprzedni rok kalendarzowy. W razie ustalenia wysokości emerytury w drugim kwartale danego roku, ostatniej waloryzacji kwartalnej dokonuje się za czwarty kwartał poprzedniego roku, a dla świadczeń ustalonych w trzecim kwartale waloryzacja jest za pierwszy kwartał danego roku (art. 25a ustawy emerytalnej). Jeżeli więc wniosek o emeryturę zostanie złożony:
- w czerwcu, to zaewidencjonowane składki podlegają tylko waloryzacji rocznej,
- w lipcu, to zaewidencjonowane składki podlegają waloryzacji rocznej (składki do 31 stycznia 2017 r.) i kwartalnej (składki do 31 marca 2018 r.).
Na podstawie art. 116 ust. 2 ustawy emerytalnej wniosek o emeryturę może zostać wycofany. Jeśli więc osoba zainteresowana po złożeniu wniosku o świadczenie zorientuje się, że korzystniejsze finansowo byłoby zgłoszenie wniosku w innym terminie, może go wycofać - nawet wówczas, gdy ZUS wydał już decyzję o przyznaniu świadczenia. Wycofanie wniosku jest skuteczne, jeżeli zostanie złożone na piśmie lub ustnie do protokołu w terminie nie później niż do dnia uprawomocnienia się decyzji, tj. w terminie 30 dni od otrzymania decyzji. W razie wycofania wniosku postępowanie podlega umorzeniu.
Przykład |
Kobieta w dniu 11 czerwca 2018 r. ukończyła 60 lat i w tym miesiącu zgłosiła wniosek o przyznanie prawa do emerytury. W dniu 25 czerwca 2018 r. ZUS wydał decyzję o przyznaniu emerytury od 1 czerwca 2018 r. W wyniku konsultacji z doradcą emerytalnym zainteresowana uzyskała informację, że emerytura przyznana od 1 lipca 2018 r. może być wyższa o 168 zł. W dniu 4 lipca 2018 r. złożyła pismo o wycofanie wniosku, a następnie kolejny wniosek o przyznanie prawa do emerytury. ZUS umorzył postępowanie z wniosku złożonego 25 czerwca 2018 r., a następnie wydał kolejną decyzję o przyznaniu emerytury od 1 lipca br.
www.EmeryturyiRenty.pl - Emerytury:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.VademecumKadrowego.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|