Gazeta Podatkowa nr 69 (1526) z dnia 27.08.2018
Ciągłość zatrudnienia a prawo do emerytury
Mam udokumentowanych 26 lat stażu pracy, jednak od 4 lat nie pracuję. Jestem zarejestrowany w urzędzie pracy. Czy dla przyznania emerytury powszechnej ważna jest ciągłość zatrudnienia?
NIE. Ubezpieczeni urodzeni po 31 grudnia 1948 r. nabywają prawo do emerytury powszechnej obliczanej według nowych zasad. Emerytura taka przysługuje po osiągnięciu wieku emerytalnego, który w przypadku kobiet wynosi co najmniej 60 lat, a mężczyzn co najmniej 65 lat.
Do nabycia prawa do emerytury powszechnej wystarczy udokumentowanie jakiegokolwiek okresu ubezpieczenia, a więc m.in. zatrudnienia. Tak wskazuje art. 24 ust. 1 ustawy emerytalnej.
Przy czym, o ile dla nabycia prawa do emerytury nie ma znaczenia długość okresu składkowego i nieskładkowego, to jeśli chodzi o wysokość emerytury, to ta kwestia wygląda trochę inaczej. Emerytura może zostać podwyższona do kwoty minimalnego świadczenia dopiero po udokumentowaniu odpowiedniego wymiaru okresu składkowego i nieskładkowego, tj. w przypadku mężczyzny co najmniej 25 lat (art. 87 ustawy emerytalnej).
Ponadto im dłuższy okres ubezpieczenia, tym więcej składek na ubezpieczenie emerytalne zostaje zewidencjonowanych na koncie danego ubezpieczonego, a wysokość takich składek odgrywa niebagatelną rolę w kwestii wysokości emerytury powszechnej dla ubezpieczonych urodzonych po 31 grudnia 1948 r. Podstawę obliczenia nowej emerytury stanowi bowiem kwota składek na ubezpieczenie emerytalne, z uwzględnieniem waloryzacji składek zewidencjonowanych na koncie ubezpieczonego do końca miesiąca poprzedzającego miesiąc, od którego przysługuje wypłata emerytury, zwaloryzowanego kapitału początkowego oraz kwot środków zewidencjonowanych na subkoncie (art. 25 ust. 1 ustawy emerytalnej).
www.EmeryturyiRenty.pl - Emerytury:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.VademecumKadrowego.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|