Gazeta Podatkowa nr 5 (1567) z dnia 17.01.2019
Emerytura dla rencisty na etacie
Od roku pobieram rentę z tytułu niezdolności do pracy, ale nadal jestem aktywny zawodowo. Niedługo ukończę 65 lat i uzyskam prawo do emerytury. Czy aby ją otrzymywać, będę musiał zwolnić się z pracy?
NIE, jeśli emerytura zostanie Czytelnikowi przyznana z urzędu.
Ubezpieczonym urodzonym po dniu 31 grudnia 1948 r. przysługuje emerytura po osiągnięciu wieku emerytalnego wynoszącego co najmniej 60 lat dla kobiet i co najmniej 65 lat dla mężczyzn. Prawo do tego świadczenia osoby zainteresowane z reguły uzyskują na swój wniosek. Za sprawą art. 103a ustawy o emeryturach i rentach z FUS (Dz. U. z 2018 r. poz. 1270), zwanej ustawą emerytalną, ulega ono jednak zawieszeniu bez względu na wysokość przychodu uzyskiwanego przez emeryta z tytułu zatrudnienia kontynuowanego bez uprzedniego rozwiązania stosunku pracy z pracodawcą, na rzecz którego wykonywał je bezpośrednio przed dniem nabycia prawa do emerytury, ustalonym w decyzji organu rentowego.
Aby zatem ZUS mógł podjąć wypłatę emerytury przyznanej na wniosek świadczeniobiorcy, konieczne jest rozwiązanie stosunku pracy zawartego przed dniem nabycia prawa do tego świadczenia.
Emerytura przyznawana jest jednak również z urzędu (bez wniosku ubezpieczonego), zamiast renty z tytułu niezdolności do pracy, osobie, która osiągnęła wiek uprawniający do tej emerytury oraz podlegała ubezpieczeniu społecznemu albo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym, choć z pewnym zastrzeżeniem (patrz ramka). Do takiej emerytury (przyznanej z urzędu), zgodnie ze stanowiskiem ZUS, nie ma zastosowania art. 103a ustawy emerytalnej.
Jeśli więc Czytelnikowi, uprawnionemu do renty z tytułu niezdolności do pracy, zostanie przyznana emerytura z urzędu, organ rentowy podejmie jej wypłatę nawet jeśli zainteresowany nadal będzie pozostawał w stosunku pracy.
Emerytura z urzędu dla osób, które nabyły prawo do renty przed obniżeniem powszechnego wieku emerytalnego Osoby, które w dniu 1 października 2017 r. miały ustalone prawo do renty z tytułu niezdolności do pracy na podstawie ustawy emerytalnej, przyznanej na okres do dnia osiągnięcia wydłużonego wieku emerytalnego określonego dla danej osoby zgodnie z przepisami obowiązującymi przed tą datą lub na okres przypadający po dniu osiągnięcia tego wieku, a które nie mają ustalonego prawa do emerytury, zachowują prawo do tej renty do dnia osiągnięcia wydłużonego wieku emerytalnego określonego dla danej osoby zgodnie z przepisami obowiązującymi w dniu 30 września 2017 r., chyba że prawo do tych świadczeń ustanie przed tym dniem. Stanowi o tym art. 19 ust. 1 pkt 4 ustawy o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z FUS oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2017 r. poz. 38 ze zm.), który jednocześnie zobowiązał ZUS do powiadomienia rencistów o tym fakcie oraz o obowiązujących od 1 października 2017 r. warunkach nabywania prawa do emerytury i możliwości zgłoszenia wniosku o emeryturę po osiągnięciu wieku wynoszącego co najmniej 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn. |
www.EmeryturyiRenty.pl - Emerytury:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.VademecumKadrowego.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|